promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Minden nap eszünk ebből a tetűből és nem is tudunk róla, vegánnak hitt ételekben is ott lehet

Minden nap eszünk ebből a tetűből és nem is tudunk róla, vegánnak hitt ételekben is ott lehet

Borítókép:  Profimedia
Gasztro & Utazás
Kategória fejléc

Tetű lehet a joghurtban, lekvárban, de még a virsliben és kolbászban is, de ha nem vagyunk allergiásak rá, nincs vele baj.

Amikor azt olvassuk egy boltban vásárolt élelmiszer dobozán, hogy természetes színezéket tartalmaz, nemcsak növényi eredetű dolgokra kell gondolni. Az élelmiszerigyártásban, de a kozmetikai iparban is régóta közkedvelt a bíbortetű felhasználása. A bíbortetű egy apró rovar, amely a különböző kaktuszfajok levelein él, és vörös színű pigmentet halmoz fel a testében. Ahhoz, hogy ezt kinyerjék, meg kell ölni az állatot, ezért – elvileg – vegán élelmiszerekbe nem is kerülhet belőle.

Ha azt látjuk a csomagoláson az összetevők között, hogy kármin vagy E120, akkor biztos, hogy rengeteg bíbortetű halála árán jött létre az étel. Nehéz elkerülni, ugyanis rengeteg féle termékhez felhasználják a gyártók.

Milyen élelmiszerben van tetűből készült színezék?

A gyümölcsös joghurtokat, különösen a piros és rózsaszín színűeket (eper, málna, cseresznye ízesítésűek), gyakran színeznek karminnal. A piros vagy rózsaszín árnyalatú  üdítők és gyümölcsitalok (például vérnarancs vagy grépfrút ízű italok) legtöbbször karminnal színezettek.

A gyerekeknek szánt édességek közül a gumicukrok, keménycukorkák, valamint a rózsaszín és piros színű bevonattal ellátott csokoládék azok, amelyek gyakran tartalmaznak bíbortetűből készült festéket. A sütemények, torták, fagylaltok és egyéb desszertek díszítéséhez használt cukormázak és bevonók szintén tartalmazhatnak karmint.

Étvágygerjesztőbbnek tartjuk a pirosabb virslit, pedig csak a bíbortetű miatt lesz az

Bevett szokás ma már, hogy néhány feldolgozott húsféleség, például bizonyos kolbászfélék és virslik esetében is használják, hogy pirosabb, étvágygerjesztőbb legyen.

Ezek után már nem is meglepő, hogy a bizonyos piros gyümölcsből készült lekvárokban és dzsemekben is megtalálható, hogy minél élénkebb piros legyen az a málnalekvár és eperdzsem. 

Sokan naponta fogyasztják ezeket a termékeket, fontos megjegyezni, hogy a bíbortetűből készült karmin természetes színezék, és biztonságosnak tekinthető. Ugyanakkor néhány embernél allergiás reakciókat válthat ki, ezért érdemes figyelni az összetevőket, különösen, ha valaki érzékeny rá.

Hogyan lesz a bíbortetűből színezőanyag?

A gyártás során először a bíbortetveket összegyűjtik, általában olyan helyeken, ahol természetes körülmények között élnek, például Mexikóban és Peruban. A rovarokat ezután megszárítják, napsütésben vagy mesterséges hővel, ezalatt elpusztulnak. A szárítás során a elvesztik nedvességtartalmukat, és így koncentráltabb lesz a pigment. 

A szárított rovarokat finom porrá őrlik. A por már tartalmazza a karminsavat, ami a vörös színért felelős, ezt különböző oldószerekkel, például alkohol segítségével kivonják. A kivonatot tovább tisztítják, hogy megszabaduljanak a felesleges szennyeződésektől és javítsák a pigment minőségét. A finomított karmin pigmentet ezután savas vagy lúgos kezeléssel stabilizálhatják, hogy különböző árnyalatokat kapjanak (például pirosas vagy lilás színeket).

A tisztított karminsav végül kap még egy szárítást és őrlést, majd becsomagolják és a világ minden részére eljuttatják a különböző élelmiszergyártóknak. A folyamat itt látható: