
A románok újabb magyar hőst loptak, felháborító feliratot találtak, Mátyás király után újabb nagy név akadt a horgukra
Olvass tovább...
Különleges hagyatékot küldött az utókornak a legendás magyar uralkodó.
Nem csak a legendák tartják a víz felett Mátyás király hírnevét. Az egyre erősödő közhiedelemmel ellentétben a Hunyadi-dinasztia első, és egyben utolsó uralkodója valóban jelentős királya volt hazánknak. A pénzügyek és a haderő mellett a kultúrát is a markában tartotta, és komoly mértékben járult hozzá a humanizmus hazai elterjedéséhez, a reneszánsz kivirágzásához.
Olvass tovább...
A fiatal Mátyás is már egy kitanult, kulturált ember volt, akinek személyiségéhez sokat hozzátett a családi jó barát, Vitéz János humanizmusa, amely elv világéletében közel állt a majdani királyhoz is. A legendás király rövid élete (mint ismert, csak 47 évet élt) utolsó szakaszában Aragóniai Beatrix, olasz előkelő hölgyemény férje lett.
Beatrix ugyanis tudósokat, művészeket hozatott magával szerte Itáliából, hogy velük terjesszék a reneszánsz nézeteken túl a még fontosabb humanizmust. Ennek hatására Mátyás is felismerte, hogy igenis fontos küldetése van a Magyar Királyság, és nem csak a Hunyadi-dinasztia fennmaradását illetően. Ennek hatására erősen felszaporította saját könyvtári állományát, és egy komplett szakembergárda foglalkozott a corvinák begyűjtésével, csoportosításával.
Mátyás király gyűjteménye a halála után még hosszú ideig, gyakorlatilag az ország három részre szakadásáig egyben maradt. A corvinák darabszámát valamivel többre, mint 2000-re becsülik. Ám egyes szakértők szerint akár a 2500 egyedi darabot is megközelíthette Mátyás tragikus végzete idején. Állítólag ekkor több darab is félbemaradt a megrendelő elhalálozása miatt, illetve a már kész darabokat sem szállították el a Magyar Királyságba. Mire 1541-ben a törökök elfoglalták Budát, már megkopott a corvinák alkotta gyűjtemény, ám eztán jött a pokol a felbecsülhetetlen értékű kincsek számára.
Olvass tovább...
Az Oszmán Birodalom szabályosan kifosztotta az elfoglalt területeket, így természetesen a Corvinák hatalmas mennyiségét hurcolták magukkal az anyaországukba. Rengeteg kötet hányódott török isztambuli levéltárakban, és csak később sikerült néhányat visszaszerezni belőlük Kossuth Lajosék küldöttségének köszönhetően, már jóval az 1848/49-es forradalom és szabadságharcot követően.
Világszerte több tucat országban őriznek egy-egy példányt vagy akár számos darabot is. Sajnos a gyűjtők, tulajdonosok nem minden esetben tudják azt, hogy mekkora értéken ücsörögnek. Pedig a magyar kutatók garmadája szeretné digitalizálni az összes corvinát, amit csak el lehet érni.
Érdekesség, hogy még a Vatikánban is őriznek 12 darab corvinát, amelyek közül volt már olyan, amelyet átszállítottak a pápai államból Budapestre egy-egy kiállítás erejéig.