promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Furcsa kép terjed a Balatonról, nagyon nem stimmel valami

Furcsa kép terjed a Balatonról, nagyon nem stimmel valami

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc

Komoly bajok vannak a képpel, de mi lehet az oka? 

Egy furcsa térkép a Balatonról

A Balaton, a magyar tenger minden magyar szívében különleges helyet foglal el, mé úgy is, hogy nyáron gyakran komoly dugókkal kell megküzdeni az autópályán, ha le szeretnénk jutni.

Ma ez kellemetlenségnek tűnik, de régen még az odajutás sem volt egyszerű - korábbi térképeken valami ugyanis nagyon nem stimmel a tóval. A legtöbbjükön Tihany nem az északi parton helyezkedik el, hanem délről nyúlik bele a tóba - ezt az ábrázolást pedig nehéz azzal vádolni, hogy sok köze lenne a valósághoz.

Ennek ellenére azért megvan az oka, hogy miért így rajzolták: a 16. században a magasabb vízállás és a csapadékosabb klíma miatt Tihanyt gyakran szigetként ábrázolták, hiszen az északi oldalról nehezen lehetett megközelíteni.

A kor legelső nyomtatott magyar térképén, az  úgynevezett1528-as Lázár-féle fametszeten a Balaton ráadásul nyomdai okokból el is fordult (északi-déli irányú lett a térképen), így Tihany a déli oldalra "csúszott".

A másolók hibái

A következő évtizedekben a Lázár-térkép az összes többi térképkészítőre óriási hatással volt. Lazius, a császári térképész, majd Ortelius és Mercator is e korai ábrázolásokra építette Magyarország-térképét, Tihany ennek következtében pedig rendre rossz helyre került.

Sőt, a déli oldalhoz vezető vékony vonalat (amely valószínűleg a szántódi révet jelölte) töltésként értelmezték, így tovább erősödött a tévhit.

Az északi parti várak, min Szigliget, Tapolca, Csobánc is sokszor rossz helyre kerültek, akár teljesen keletre csúszva, a mai Aszófő vagy Füred térségébe.

Ekkor került végül helyére Tihany

Mivel a korszakban nem feltétlenül volt lehetőség helyszíni felmérésekre, a térképek hibái évtizedekig öröklődtek, még a 17. század nagy atlaszkészítői is a korábbi modelleket másolták. 

Tihany végül csak a 18. század végére került a helyére, amikor a bécsi Udvari Kamara megrendelésére készült részletes nagytérkép már pontos partvonalat mutatott - így tulajdonképpen a Habsbugrok megrendelésére készültel el az első valóban hiteles térképek, amik alapján akár már a Balatonhoz is lejutottunk volna.

A fürdés a tóban viszont ennél ksőbb kezdődött, de az már egy másik cikk témája lenne. A cikkhez EZT az írást használtuk fel forrásként, rákattintva megnézhetők a régi térképek is.

Érdekes térképek Magyarországról: