
Magyarország alatt félelmetes dolgot találtak, egy ajtó vezetett a mélybe, a Bakonyban bújik meg a titkos erőd
Olvass tovább...
Ritkán látni ezt a térképet.
A múlt homályából folyamatosan kerülnek elő térképek, amelyek bizony meglepő módon tárhatják elénk azt a világot, amiben egykor őseink, elődeink, felmenőink, a történelem nagy formálói éltek, és bizony meghökkenést okozhat egy-egy nagyon fura térkép bizonyos körökben. Magyarország kapcsán Trianon miatt is nagyon hangsúlyosak a régi térképek.
Trianon és a világháborús rendezések kapcsán több terv és vázlat is született arra vonatkozóan, hogy kellene vagy lehetne átalakítani az egykori Magyar Királyságot. A háborús vereség beárnyékolta ezeket a terveket, sokszor meglehetősen szélsőséges tervek születtek.
Románia kapcsán léteznek korábbról, Nagy-Románia térképek, amelyeken már a régi Magyarország egy nagy darabja is a nagy Román államhoz tartozik. Ritkán látható, de létezik egy 1855-ös változat is. Amelynek az is érdekessége, hogy nem is sokkal az 1848-as magyar szabadságharc után született.
Olvass tovább...
Tanulmány is említi, hogy a románok már korábban is mertek nagyot álmodni, hiszen már a magyar szabadságharc előtt, az 1840-es években megjelentek olyan térképek, amelyek a Tiszáig foglalták keretbe a nyugati határokat. Érdekesség, hogy ezeken a térképeken a folyókat tekintik a legtöbbször igazán természetes határoknak.
De maradt ránk egy 1855-ös változat is, amelyben szintén a Tisza Románia határa a nyugati végeken.
Ez a térkép Cezar Bolliac havasalföldi és romániai radikális politikai személyiség, amatőr régész, újságíró és romantikus költő alkotása volt.
Olvass tovább...
De tényleg Trianon lehetett volna rosszabb is? Ilyen határokat javasoltak más nemzetek Magyarországnak:
(Forrás: Hajdú Zoltán - Az Osztrák-Magyar Monarchia, a Magyar Királyság felosztásának elképzelései az I. világháború előtt és alatt (A térkép veszélyes fegyver), /Reddit)