
Nem véletlenül vonták be ezt az 5 forintost, kincset ér, igazi ritkaság
Olvass tovább...
Így jellemezték Magyarországot a Vatikában.
Kevés olyan páratlanul gazdag tárháza van a világon a képzőművészeti alkotásoknak, mint a Vatikán. A római katolikus egyház közptonja hosszú-hosszú évszázadokig a világ egyik kiemelkedő hatalmi központja volt, ez pedig az ottani felbecsülhetetlen érékű műkincsek magas számán is meglátszik.
A Vatikán bizonyos értelemben Európai Unió volt az Európai Unió előtt: egy közös eszme, a katolicizmus hatotta át Európa jelentős részét, a különböző "tagállamok" papságára óriási befolyást gyakorolt, a pápa hívó szavára adott esetben hadjáratok indultak meg.
Olvass tovább...
Ebből a "multinacionális" jellegből adódóan nem túl meglepő az sem, hogy akad sok magyar vonatkozású alkotás is a Szent Péter Bazilika falai között.
Az egyik elzárt részen, Raffaello loggiáin, a 16. század végén készült freskók között ott díszeleg az akkori Magyar Királyság térképe is. A térképsorozat eredetileg nem csak a művészet kedvéért készült: az volt a cél, hogy látványos formában mutassa be a világ ismert részeit, és közben a pápai hatalom globális jellegét is kifejezze.
A magyar térkép alá egy mondatot is festettek latinul:
"Ungaria, praestans agri fertilitate, auri copia, virorum fortitudine, sub regibus christianis ad tricesimum usque."
A mondat körülbelül így hangzik magyarul:
„Magyarország kitűnik termékeny földjével, aranya bőségével, férfiai vitézségével, harminc keresztény király uralma alatt.”
Olvass tovább...
Különösen érdekes, ha belegondolunk, hogy a térkép már a mohácsi vész után, az ország három részre szakadásának időszakában készült. Magyarország akkor már nem volt egységes, mégis a Vatikán falán egyfajta romantikus, hősi emlékként jelenik meg - olyan országként, amire még mindig felnéztek.
Pontosan ezért a freskó nemcsak térképként értékes, hanem egyúttal történelmi emlékmű is, amely megőrizte, hogyan látta a világ Magyarországot akkor, amikor az maga is harcban állt a túlélésért.
A vatikáni levéltár titkai: