
Vatikánban egyetlen rendkívüli mondatot írtak Magyarországról, példátlan a szöveg
Olvass tovább...
Egész Eurpából özönlenek ide a régészek.
Kincs a föld alatt
Magyarország Alföldje mindig is gazdag volt történelmi emlékekben, de kevés hely akad, amely annyi izgalmat tartogat a régészek számára, mint Százhalombatta.
Még itthon se sokan tudják, de ez a Duna menti település különösen jelentős szerepet tölt be az európai régészetben, köszönhetően a bronzkori "Tell"-eknek - mesterségesen felhalmozódott domboknak, amely egykori települések maradványait rejti.
Az 1960-as évek óta folyó feltárások során kiderült, hogy ez az egyik legnagyobb ilyen jellegű lelőhely Európában - sőt, nem csak európai, de világszinten is kiemelkedő régészeti lelőhelynek számít. A terület ma már nemcsak egyedülálló kutatási központ, hanem tréninghely is, ahol fiatal régészek tanulnak egymástól és a múltból - nemzetközi összefogásban, az Európai Unió támogatásával.
Olvass tovább...
Százhalombatta térsége már a neolitikum óta lakott, de igazán sűrűn a bronz- és vaskorban népesült be. A város neve is erre utal: „száz halom” - vagyis száz tumulus, azaz ősi sírhalom.
Ezek a hatalmas földkupacok a kelet-eurázsiai sztyeppéken gyakoriak, Szibériától egészen Magyarországig megtalálhatók. A százhalombattai tumulusok az úgynevezett urnamezős kultúrához és a későbbi hallstatti kultúrához köthetők, ezekből legalább 120 darabot térképeztek fel.
A város fennsíkján kialakult bronzkori közösség földsáncokat és védműveket emelt, amelyek nemcsak biztonságot nyújtottak, hanem lehetővé tették, hogy a Duna-völgyi civilizáció hosszú évszázadokon át virágozzon. A Tell rétegeiből előkerült edények, eszközök, borostyán- és csonttárgyak mind arról árulkodnak, hogy itt egy fejlett, önálló kultúra jött létre.
Olvass tovább...
A százhalombattai régészeti park 1998-ban nyílt meg, elsőként Magyarországon, ahol a látogatók interaktívan élhetik át az őskor mindennapjait. A Matrica Múzeum és Régészeti Park nemcsak kiállítja, hanem meg is eleveníti a múltat: újraépített bronzkori házak, kemencék, vaskori sírok és kézműves foglalkozások teszik kézzelfoghatóvá az évezredekkel ezelőtti életet.
A feltárások ma is zajlanak, a kutatásban nemzetközi csapatok vesznek részt, a diákok Európa különböző pontjairól érkeznek ide, hogy közösen dolgozzanak ugyanazokban az árkokban, időn és nyelven átívelő tudományos párbeszédet folytatva - Százhalombatta így nemcsak a múlt kulcsát rejti, hanem a jövő régészeinek is irányt mutat.
Százhalombatta régészeti leletei: