promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Feltártak egy ősi kínai sírt, és mindenki megdöbbent attól, amit odabent találtak

Feltártak egy ősi kínai sírt, és mindenki megdöbbent attól, amit odabent találtak

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

Alaposan elcsodálkoztak a kínai tudósok, amikor egy 1200 éves sírkamrában olyan személy képi ábrázolására bukkantak, akinek elvileg semmi keresnivalója nem lehetett ott. Vagy mégis?

Az ókori Kína története legalább olyan gazdag és izgalmas, mint Egyiptomé, bár kétségtelen, hogy az európai közvélemény számára sokkal kevésbé ismert. Az újabb és újabb felfedezések tovább árnyalják az amúgy is színes képet.

A kutatók a közelmúltban egy 1200 éves lezáratlan kínai sírboltba hatoltak be, amely óriási meglepetést tartogatott számukra. A Tang dinasztia idejéből származó építmény falát remek állapotban fennmaradt festmények díszítik, amelyek egyebek mellett egy mitikus fenevadat, sárkányszerű lényt ábrázolnak.

Európa a sötét korszakát élte a 600 és 900 közötti időszakban, amikor a szóban forgó képsorozat keletkezett. A mindennapi élet is megismerhető belőlük (gabonacséplés, főzés), az ott lévő sírkő felirata pedig arról árulkodik, hogy egy 63 esztendősen elhunyt férfi, valamint felesége alusszák a kamrában örök álmukat.

A legérdekesebb az ábrázolt alakok közül az a személy, aki alaposan elgondolkodtatta a feltárást végző kínai szakembereket. Első látásra „nyugati” (látszólag európai) származású személyről van szó, aki hosszú szőke hajával és szakállával egyértelműen kilóg a többiek közül.

A kilétét teljes homály fedi, és alakját csak még rejtélyesebbé teszi, hogy ostorral a kezében három felnyergelt lovat és egy kétpúpú tevét vezet. Vajon ki lehetett a rejtélyes idegen, és hogyan került másfél évezrede a messzi Kínába?

Feltehetőleg olyan kereskedő volt, aki a Selyemúton végighaladva cserélt portékát a helybéliekkel. Bár maguk a régészek is „nyugatiként” hivatkoznak rá, könnyen lehet, hogy sokkal közelebbről érkezett Kínába, mégpedig közép-ázsiai lehetett, és az iráni népnek számító szogdok közé tartozhatott.

Játékos animáció mutatja be, hogyan győzte le a makedón Nagy Sándor a szogdokat: