Álmos vezér sírját találta meg egy híres magyar régész? Egészen lenyűgöző leletanyag került elő
Olvass tovább...
Egy nagyszéksósi szőlőben bukkantak az értékes aranyleletre.
Attila hun király az ókor egyik utolsó nagy történelmi alakja volt. A népével Ázsiából indulva hatalmas területeket hódított meg, és rettegésben tartotta a fél Római Birodalmat. A magyar krónikák az ősünknek tartják őt, és még az is elképzelhető, hogy valahol a Kárpát-medencében van a végső nyughelye.
Az uralkodó méltatlan körülmények közt halt meg, 453-ban a hagyomány szerint a nászéjszakáján kapott orrvérzést, amibe belefulladt részeg kábulatában. De az is elképzelhető, hogy új felesége, a germán Ildikó (Krimhilda) ölte meg méreg segítségével.
Olvass tovább...
Ezt a teóriát erősíti meg az a feltételezés, amelyet a magyar rovásírás-leletek megfejtéseivel foglalkozó oldalon olvashatunk. Ezek szerint Attila valóban gyilkosság áldozata lett, sőt a méregpoharat – amely a vesztét okozta – éppen Magyarországon őrzik.
Az elmélet tudományosan nincs megerősítve, mégis érdemes beszélni róla. Még az író Móra Ferenc volt a szegedi múzeum igazgatója, amikor Röszke határában, Nagyszéksóson értékes hun leletek kerültek elő. Állítólag annyi, hogy a megtalálók csak talicskával tudták elszállítani a lelőhelynek számító szőlőből.
Olvass tovább...
A fellelt tárgyak között szerepelt az állítólagos méregpohár, amelyen hun rovásírás olvasható, de az magyarul is érthető. A Magyar Nemzeti Múzeum által áldozati csészének nevezett edényen bizonyos feltevések szerint a következőket olvashatjuk (jobbról balra haladva, csak a mássalhangzókat jelölve, a magánhangzókat kiegészítve):
„eSEL ELI MeG uNKaR TiTáNT SZT RóMAI LáN”
Aminek nyilvánvalóan az lenne az értelme, hogy „Ezzel öli meg Ungar (Hungarok) Titánt (Titánját) Szt (szent?) római lány.” Ha mindez igaz, akkor a legkorábbi nyelvemlékünknek tartott Halotti beszédet 750 évvel megelőző magyar szöveget olvashatunk, ám a tudományos világ ezt a teóriát nem tartja elfogadottnak. Pedig ebből következne az is, hogy Attila elveszett sírját talán a nagyszéksósi szőlőben kellene keresni, ahonnan az aranyleletek előkerültek.