Van egy tó egy szigeten, amelyben van egy sziget egy tóval, és abban egy sziget
Olvass tovább...
Magyarország 32-szer is elférne rajta, és a térség gyakran ejtette fogságba a hajósokat.
A Sargasso-tenger az olaszos hangzású neve ellenére nem Európában van, hanem a Közép-Amerika térségében, az Észak-Atlanti-óceánban. Ez az egyetlen tenger a Földön, amelynek nincsenek partjai.
Hogyan lehetséges mindez? Úgy, hogy négy óceáni áramlat határolja, márpedig a földrajztudományban nem alapvető feltétel, hogy egy tenger szárazföldtől szárazföldig érjen, hanem megteszik ezek a „láthatatlan” határok is.
Olvass tovább...
A Sargasso nevet a benne bőségesen tenyésző Sargassum algáról kapta, amely sárgás pázsitként lebeg rajta. Amikor Kolumbusz először járt erre (Amerika felfedezése felé haladva), mindez alaposan meg is tréfálta, hiszen azt hitte, hogy már a kontinens közelében hajózik.
A Sargasso-tengert a Golf-áramlat, az Egyenlítői-áramlat, az Antilla-áramlat és a Kanári-áramlat ölelik körbe, és miattuk az óramutató járásával megegyező irányba forog. A kiterjedése 32-szer nagyobb Magyarországénál, megközelíti a 3 millió négyzetkilométert, az átlagos mélysége 5 kilométer.
Olvass tovább...
A rengeteg áramlat ellenére a Sargasso-tenger gyakran nyugodt és szélcsendes terület, ahol a hajósok akár heteket, hónapokat is vesztegeltek, mire tovább tudtak haladni. A Bermuda-háromszög szomszédsága miatt is rendkívül furcsának tartják ezt a térséget.
Az élővilága rendkívül gazdag és változatos, a hosszúszárnyú bálnák például a rendszeres évi vándorlásuk során mindig útba ejtik a rejtélyes tengert. A sárgás színű Sargassum alga pedig eljut a szárazföldekig is, szőnyegként borítva be a „valódi” partokat.
Fotó: Profimedia