promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Van egy tó egy szigeten, amelyben van egy sziget egy tóval, és abban egy sziget

Van egy tó egy szigeten, amelyben van egy sziget egy tóval, és abban egy sziget

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

Az ilyen szemkápráztató természeti csodák gyakoribbak, mint a legtöbben gondolnák.

A címben megfogalmazott földrajzi különlegesség a Fülöp-szigetek nevezetessége. A matrjoska babához hasonló felépítés pedig nem az ember alkotása, hanem a természet egyik utánozhatatlan csodája.

A helyzet egyébként nem annyira bonyolult, mint elsőre látszik, legalábbis a helybéliek már aligha látnak benne különlegességet. Az egésznek a kiindulópontja Luzon, a Fülöp-szigetek legnagyobb földdarabja, nem mellesleg pedig az ország gazdasági és politikai központja.

Luzon szigetén található a 234 négyzetkilométer kiterjedésű (vagyis a Balaton területének felét sem elérő) Taal-tó, amelyben egy vulkáni sziget magasodik. Ez meglehetősen aktív, még idén nyáron is voltak kisebb kitörései.

A kráter belsejében szintén található egy tó, abban pedig jelenlegi végállomásunk, a Vulcan Point-sziget, amelyben sajnos nincs egy további állóvíz, mert az már valóban világszenzáció lehetne. Az ilyen „többhéjú” földrajzi képződmények ugyanis gyakoribbak, mint gondolnánk.

Fotó: Google Maps

A legnagyobb efféle képződmény Kanadában alakult ki. Ontario állam nevezetessége az észak-amerikai Nagy-tavak közé tartozó Huron-tó, amelyben megtalálhatjuk a Manitoulin-szigetet is. Ennek belsejében van a 104 négyzetkilométeres Manitou-tó, amelynek tükörsima vizét számtalan kisebb sziget (Roper, Bear, McCracken's Island) ékesíti.

Felmerülhet a kérdés, hogy a mi Balatonunk nem lehetett-e valamikor ugyanilyen szenzációs. Nos, a tudósok szerint csak részben: az 1260-as években a magasabb vízszint miatt Tihany, Szigliget és Fonyód is szigetként emelkedett ki a vízből, és erről oklevelek is tanúskodnak.