2perc tudomány: Hihetetlenül egyszerű trükk ahhoz, hogy sikeresen lásd el feladataidat
Olvass tovább...
A magyar nyelv hihetetlenül sok szinonimát ismer a panaszkodásra. Mi magyarok imádunk siránkozni, elégedetlenkedni, méltatlankodni, azaz ráborítani ismerőseinkre a gondjainkat.
Magyarországon a panasz meghatározó motívuma az emberi viselkedésnek és kapcsolatoknak, majdnem olyan általános, mint egy mosoly vagy a hazugság.
Na de menjünk bele kicsit mélyebben:
1. Kommunikáció
Igaz, hogy sokféle jelzőt használunk a panaszkodásra, de ettől függetlenül ez egy általános viselkedési forma, hiszen lássuk be, ki az, aki elégedett?
2. Személyes vonás
Az emberek bármi miatt képesek panaszkodni, politika, karrier, magánélet, időjárás, sorban állás. Minden embernek van egy panaszküszöbe, akkor kezd áradozni az élet sötét oldaláról, amikor eléri ezt küszöböt.
3. Játszma
Sokszor a panasz csak egy eszköz arra, hogy szerepeljünk és kicsikarjuk mások empátiáját és figyelmét.
Olvass tovább...
4. Kényszer
Amikor megismétlünk egy gondolatot, akkor a neuronjaink között olyan kapcsolatok, „összekötő hidak” épülnek ki és rögzülnek, amelyek segítik az adott információ adott irányba történő tovább áramlását. Ez annak érdekében történik, hogy legközelebb egy hasonló gondolatnál az információ gyorsabban, könnyebben jusson célba.
5. Méreg
Tudományosan bizonyított, hogy a panaszkodás a hippokampusz zsugorodását okozza, ez a terület fele az agyban a problémamegoldásban és más kognitív funkciókban. Továbbá kortizolt termelünk a siránkozással, ami szintén csapdába ejt minket, hiszen ez a szervezet stresszhormonja.