2perc tudomány: Hogyan van hatással minden döntésedre az elfogultság elve? Legyél vele tisztában és fordítsd előnyödre
Olvass tovább...
Mi a különbség és melyiket végezzük el elsőként? Azt, ami fontos vagy azt, ami sürgős? Örök dilemma, pedig nagyon komoly hatása van, ha rosszul döntünk.
Az a jellemző, hogy több feladatunk van, mint amit el tudunk végezni időben, ezért nagyon fontos a priorizálás.
Tudományos vizsgálatok alapján ki lehet jelenteni, hogy a sürgős feladatokat végezzük el a fontos teendők előtt. Ez bizony tudományos néven a „sürgősség csapdája”.
Amikor tele van a fiókunk emailekkel sokszor nem jut idő a fontos, nagy eredményt hozó feladatokra, mert nem bírjuk el a sürgősség nyomását, és inkább arra szánjuk az időnket.
Olvass tovább...
Eisenhower elnök a problémákat kétféle szempontból osztályozta, a sürgősség és a fontosság szempontjából. Segíthet nekünk ez a mátrix abban, hogy a feladatokat osztályozzuk két szempont szerint. A mátrix további mezői arra adnak választ, hogy hogyan kezeljük az adott feladattípust.
Forrás: Eisenhower-mátrix
Ahhoz, hogy hatékonyabbak legyünk érdemes az alábbi szabályokat betartani:
-Naponta 2 órát csak a fontos feladatokra szánjunk. Mind lelkileg, mind hatékonyság szempontjából előrébb visz minket ez a technika. Ha kizökkenünk minden email érkezésénél a munkánkból, energiát és időt veszítünk.
- Legyen a napunkban egy időszak, amikor email-eket és üzeneteket válaszolunk meg.
-A fontos feladataink mellé tegyünk határidőket, így nem fog minket folyamatosan nyomasztani és átláthatóbb a teljesítés.