promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Magyar táj nevét őrzi az egyik leghíresebb angol étel? Elképesztő elmélet született

Magyar táj nevét őrzi az egyik leghíresebb angol étel? Elképesztő elmélet született

Borítókép:  Profimedia (Képünk csak illusztráció!)
Gasztro & Utazás
Kategória fejléc
Promotions

Az angol reggelik elmaradhatatlan kellékéről van szó.

Sokan szeretnek szófejtéssel foglalkozni, ám az esetek nagy részében azt az egy aprócska tényezőt nem veszik figyelembe, hogy a nyelvek (és benne természetesen a szavak) folyamatosan változnak. Így tételezhetik fel egyesek, hogy a bibliai Bábel/Babilon valójában nem az ókori Mezopotámiában lehetett, hanem a mi Bábolnánkat jelölheti, ami elég képtelen ötlet.

Lényegében hasonló a helyzet az angol reggelik egyik elmaradhatatlan kelléke, a bacon esetében is. Népszerű elképzelés ugyanis, hogy ez a magyar bakonyi szalonna kifejezésünkből ered, onnan került át az angol nyelvbe. A kijelentés nem eleve ostobaság, hiszen a hintó jelentésű coach szó tényleg magyar eredetű, ugyanis Kocs községben készítettek először efféle járművet, és a „kocsi szekér” gyorsan elterjedtté vált Európában.

A bacon esetében azonban ki kell ábrándítanunk mindenkit, mert nem a Bakony hegység nevét őrzi magában, hanem az eredete a 14. századra nyúlik vissza, és német gyökerű lehet. A „bakkon” hátszínt jelentett, és valóban a sertésnek erre a húsos részére illik leginkább az angolszalonna megnevezés. Vajon van-e köze a germán szónak a magyar Bakonyhoz? Ennek járt utána a Szófejtő blog is, amely a következő eredményre jutott:

„A Bakony környéki sírokban talált malaccsontok tanúsága szerint már a korai vaskorban (i.e. 8–9. század) is folyt a dunántúli területeken disznótartás, de a kutatók szerint legalább a honfoglalásig vezethető vissza a bakonyi sertésként elhíresült siskafülű fajta tenyésztése hazánkban… Egészen Stájerorszáig helyben tenyésztett fajta volt, így ez főként szász, illetve – rajtuk keresztül – frank területeket jelentett, amely állományokból a britekhez is eljuthatott.”

Mindezzel együtt a bakonyi sertéskivitel csak a 18. századtól vált jelentőssé, így aligha mi ajándékozhattuk meg az angolokat a baconnel. A Bakony a nevét egyébként az első erdőispánjáról, Comes de Bacon-Gugról kapta, aki akár szász is lehetett, de nevének eredete nem a szalonnára, hanem a bükkfára (baccen/buccen) vezethető vissza.