promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Magyar szótól rettegett Franciaország? Rendkívüli a történet

Magyar szótól rettegett Franciaország? Rendkívüli a történet

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc

Az egyik legérdekesebb történet, amelyben van egy hatalmas fordulat.

A magyar honfoglalás, a honfoglaló majd portyázó/kalandozó magyarok rengeteg trendet indítottak el a középkori Európában, hiszen a portyák a viking betörésekkel egyidőben történtek, Európa nyugati része pedig folyamatosan támadok alatt volt. A magyarok szárazföldön közeledtek, míg a vikingek vízen ostromolták Európa településeit.

Ezt pedig megérezték a lakosok is, hiszen ekkoriban még a városok nem feltétlenül voltak körülvéve erős városfalakkal, erős kőfalakkal, inkább kisebb erődítmények övezték a településeket, amelyeket még a lovas harcmodorhoz szokott magyar portyázók is be tudtak venni.

Történelmi érdekesség, hogy részben a magyar kalandozásoknak is köszönhető, hogy az európai uralkodók erős városfalakkal kezdik körülkeríteni a városokat.

Őseink egész Nyugat-Európát bekalandozták, még a messzi Ibériai-félszigetre is eljutottak. Őseink, a honfoglaló magyarok nagyon gyorsan haladtak a lovaikkal, hiszen a szakértők szerint akár napi 50 kilométert is képesek voltak megtenni. Több nagy magyar vereség is már olyan városokhoz köthető, amelyeket brutális kőfalakkal vettek körbe, ilyen volt az augsburgi vereség is.

Mégis hogy jön a történetbe egy magyar szó a franciák kapcsán?

Nos, a francia ogre szó egyes szó eredettörténetet vizsgáló könyvek szerint a hongrois francia szóból eredhet, amely magyart jelent. Mindenki ismeri az ogre szót Magyarországon is, hiszen míg korábban csak ritkán használtuk, a Shrek című népszerű animációs film után nagyon híres lett az egész világon. A témáról már különböző közösségi oldalakon is lehet olvasni, hogy valóban ez lehet-e az igazság. 

Ám valószínűleg egy téves népi etimológiáról van szó, ennek ellenére több régi francia tankönyv is említi még a 20. század elején is. Ezt a kérdést is érinti Bodó Márton nagyszerű tanulmánya (címe: Térképek népe, avagy Magyarország-kép a franciaországi iskolai történelemtankönyvekben), amely IDE kattintva elérhető.

De vajon milyen elképesztő elméletek léteznek még a magyar honfoglalással kapcsolatban?