![Óriási felfedezés a Tejútrendszerben, most évszázadok óta foglalkoztató kérdésre is választ kaphatunk!](https://images.promotions.hu/article/87677/1621676797_promotions.tejutrendszer.jpg?crop=1249,582,0,185&width=386)
Óriási felfedezés a Tejútrendszerben, most évszázadok óta foglalkoztató kérdésre is választ kaphatunk!
Olvass tovább...
Egy eddig ismeretlen galaxis különleges fénygyűrűjét fedezték fel 4,42 milliárd fényévről – mintha az univerzum szeme nézne vissza ránk. Einstein zseniális jóslata ismét bizonyítékot nyert és új titkokat tárhat fel a világegyetemről.
A tudósok felfedezték egy 4,42 milliárd fényévre lévő, eddig ismeretlen galaxis lélegzetelállító fénygyűrűjét. Az Európai Űrügynökség (ESA) Euclid teleszkópja által készített felvételek igazolják Albert Einstein zseniális jóslatát a gravitációs lencsehatásról, amely most először tárult fel ilyen élesen és részletgazdagon.
Az Einstein-gyűrű, ahogyan a jelenséget nevezik, a távoli galaxis fényét torzítja és gyűrűformává alakítja egy másik, közelebbi galaxis gravitációs ereje miatt. Az előtérben lévő NGC 6505 nevű galaxis mindössze 500 millió fényévre található a Földtől – kozmikus léptékkel mérve ez szinte a „szomszédunkban” van.
A háttérben húzódó, 4,42 milliárd fényévre lévő galaxis fényének torzulása hozta létre a különleges gyűrűt, amelyet eddig sosem észleltek. Ez a felfedezés azért is különleges, mert segíthet az általános relativitáselmélet újabb tesztelésében, és új információkat nyújthat a galaxisok fejlődéséről és a világegyetem szerkezetéről.
Olvass tovább...
Conor O’Riordan, a német Max Planck Asztrofizikai Intézet vezető kutatója szerint az Einstein-gyűrűk nemcsak ritkák, de tudományos szempontból rendkívül értékesek is:
„Ez az egyik legszebb példa a gravitációs lencsehatásra, amit valaha láttunk. Az elrendezés tökéletes, és különösen érdekes, hogy ilyen közel van a Földhöz.”
Albert Einstein általános relativitás elmélete szerint a fény meghajlik a hatalmas tömegű objektumok – például galaxisok – körül, így azok hatalmas lencseként működnek. Ennek a jelenségnek köszönhetően olyan távoli galaxisok fényét láthatjuk, amelyek egyébként rejtve maradnának előttünk.
Thomas Collett professzor, a Portsmouth-i Egyetem kozmológiai és gravitációs intézetének szakértője kiemelte:
„Ez a felfedezés azért fontos, mert megerősíti, hogy az általános relativitáselmélet nagy léptékben is megállja a helyét, és segít jobban megérteni a világegyetem történetét.”
Az Euclid teleszkópot 2023 júliusában indították útjára azzal a céllal, hogy egy háromdimenziós térképet hozzon létre az univerzumról. A teleszkóp kétmilliárd galaxist figyel meg, hogy feltárja a világegyetem történelmét és a sötét anyag, valamint a sötét energia természetét.
A tudósok reményei szerint ez a térkép újabb rejtélyeket fedhet fel, és további felfedezésekhez vezethet. Az Einstein-gyűrű felfedezése mindenesetre csak a kezdet – a világegyetem még számtalan titkot rejteget.
Olvass tovább...