promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Óriási csalódást okozott a NASA, le kellett mondaniuk a jövő évi legnagyobb missziójukat

Óriási csalódást okozott a NASA, le kellett mondaniuk a jövő évi legnagyobb missziójukat

Borítókép:  Profimedia
Űrkutatás
Kategória fejléc

Elon Musk és a NASA összefogtak, de egyelőre el kellett halasztaniuk a küldést.

Rossz híreket kaptak az űrkutatás rajongói: immár hivatalossá vált, hogy az emberiség mélyűrbe való visszatérése újabb késedelmet szenved, 2026 áprilisa előtt nem indul útnak az Artemis II küldetés és az első Holdra szállás a program keretében csak 2027 közepére várható. A NASA egy december 5-én tartott sajtótájékoztatón erősítette meg az új időpontokat.

Az Artemis II – az első emberes küldetés a Holdon fél évszázad után

Az Artemis II lesz az első emberes küldetés, amely a Holdat célozza meg azóta, hogy az Apollo 17 legénysége 1972-ben elhagyta égi kísérőnket. A küldetésben négy tapasztalt asztronauta vesz részt: Reid Wiseman parancsnok, Victor Glover pilóta, Christina Koch missziós specialista, valamint Jeremy Hansen, a Kanadai Űrügynökség képviselője.

Ez a történelmi küldetés nemcsak a Hold megkerülését célozza meg, hanem új mérföldkövet is jelent az űrkutatásban: Christina Koch lesz az első nő, Victor Glover pedig az első színes bőrű, aki mélyűri küldetésen vesz részt. Az eredeti 2024-es indulást először 2025 szeptemberére halasztották, most pedig 2026 áprilisára tűzték ki az új céldátumot.

Mi okozta a késéseket?

Az Artemis I küldetés (amely 2022 novemberében emberi legénység nélkül hajtotta végre a Hold megkerülését) számos fontos tesztet végzett el a missziója során, többek között az Orion űrkapszula hőpajzsának vizsgálatát. Bár a visszatérés sikeres volt, a hőpajzs működésében több problémát is találtak. A légkörbe való belépéskor a hőpajzs több mint 2,750°C-ra hevült - a vizsgálatok során erózió, valamint anyagleválás nyomaira is bukkantak.

A NASA szakemberei szerint az Orion visszatérési pályája túlságosan megterhelő lehetett az űrkapszula számára, ezért egy kevésbé intenzív visszatérési manővert terveznek az Artemis II számára, amely csökkenti a kapszula hőterhelését. A hőpajzs áttervezése és az ehhez szükséges további tesztek viszont időbe telik, emiatt az indulás újabb hónapokat csúszik.

„Az űrkutatás mindig kihívásokkal teli”

– mondta Bill Nelson, a NASA igazgatója.

„Ezek a plusz hónapok lehetővé teszik, hogy az Orion kapszula készen álljon arra, hogy biztonságban visszahozza az űrhajósokat a mélyűrből.”

[[cikk2]]

Artemis III: Visszatérés a Hold felszínére

Az Artemis III célja, hogy 55 év után újra embereket juttasson a Holdra, köztük az első nőt és színes bőrű személyt, akik a Hold felszínére léphetnek. Azonban nemcsak az Orion hőpajzsának problémái okoznak késedelmet, hanem az ehhez kapcsolódó technológiai fejlesztések is.

Az Artemis III során az Orion űrkapszula önmagában nem fogja eljuttatni a legénységet a Hold felszínére, ahhoz kell egy leszállóegység is, amit a SpaceX fejleszt, a cég Starship nevű modellje lesz a modul, amely az űrhajósokat a Holdra szállítja. A fejlesztés azonban nehézségekbe ütközött: a Starship több korábbi tesztje során robbanások történetek, valamint sem a biztonságos leszállás, sem az újraindítás képességét nem sikerült még megbízhatóan demonstrálni.

Ezek mellett kulcsfontosságú lesz egy 2025-re tervezett teszt, amely az űrbeli üzemanyag-utántöltést vizsgálja - a technológia működőképessége elengedhetetlen, hiszen a Starshipnek a Hold közelében kell maradnia, ami csak rendszeres utántöltéssel lehetséges.

Mit hoz a jövő?

A késések sokak számára csalódást jelenthetnek, de az űrügynökség célja a küldetések biztonságának és sikerének garantálása. Az Artemis-program pedig nem csak a Holdra való visszatérést célozza meg, hanem egy hosszú távon fenntartható jelenlét kiépítését, amely az emberiség első Mars-utazásának előkészítése is lesz.

Animációt viszont már nagyon profit tudnak készíteni a holdraszállásról: