promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A történészek nem is tudnak Mátyás király utolsó leszármazottjáról, akinek sírja Rómában van

A történészek nem is tudnak Mátyás király utolsó leszármazottjáról, akinek sírja Rómában van

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

158 éve halt meg Hunyadi Mátyás állítólagos utolsó leszármazottja, akiről a történészek nem is tudnak.

Hunyadi Mátyás utolsó leszármazottja

A történelem szerint Hunyadi Mátyás király törvénytelen fia, Corvin János építtette, illetve alakíttatta át a török elleni védekezésre erődtemplommá azt a gótikus stílusú pálos kolostort, ami a horvátországi Varasd közelében, Lepoglavában található. Itt nyugszik maga Corvin János, illetve az ő fia, a mindössze hat évet élt Corvin Kristóf, akiről azt mondják, hogy ő a Hunyadi-ház ténylegesen utolsó fiági leszármazottja.

Csakhogy az egyik római templomban van egy sírtábla, amin rajta van a fekete holló, csőrében pedig a gyűrű, ami ugyebár a Hunyadi-ház címere volt.

Ki van eltemetve Rómában?

Az Arcanum oldalán olvashatunk Hunyadi Mátyás állítólagos utolsó leszármazottjáról, úgynevezett Szismonowsky Józsefről, aki 1867-ben halt meg Rómában, és itt is van a sírja a Santa Maria sopra Minerva templom, Raimondo da Pennaforteról elnevezett oldalkápolnájának bejáratától jobbra eső falán. Ez P. Berthier francia dominikánus monográfiájából derült ki, aki azt írta, hogy ez a bizonyos Szismonowsky József volt Mátyás király utolsó fiági leszármazottja.

A történészek azonban nem is tudnak ilyen rokoni kapcsolatról, hiszen a történelem nem ismer leszármazottakat a későbbi századokból. Aztán jobban megvizsgálták Berthier állítását, és a szakértők megállapították, hogy az író tévedés áldozata lett.

A sírtáblán ugyanis ez a szöveg olvasható:

„Siste Viator et ora pro anima JOSEPHI SZYMANOWSKI ex antiquissima et nobilissima stirpe Corvinorum exercit. regn. Polon. general. ducis nec non quamplurium ordin. equitis ab a. 1792 ad a. 1831 plusquam in triginta pugnis obsidionibusque dum gravi ac multiplici in discrimine versaretur de patria bene meruit vir magnć pietat. clement. humanitat. integritatisque nat. Varsav. 17 Sept. 1779 ob. Romć 15 Jan. 1867. Hoc monument. animo pergrato ac devinctissimo posuerunt uxor et liberi Lux perpatua luceat ei in ćternum”.

A feliratban csupán az áll, hogy Szismonowsky a Korvinok igen régi és előkelő nemzetségéből származik, de Berthier a könyvében már ezt úgy írta le, mintha az 1867-ben elhunyt férfi a Hunyadiakkal állt volna rokonságban.

A sír tehát nem köthető a magyar Hunyadiakhoz, de még csak a Corvinokhoz sem, hiszen a római templomban egy lengyelországi Korvin-család egyik leszármazottjának hamvait őrzik. Lengyelországban van is egy Korvin-család, akiknek címerében egy vízszintesen fekvő, csonka, lombtalan ágon álló, balra néző, csőrében gyűrűt tartó holló látható.

Rokonság a lengyel és a magyar Korvin-családok között?

Hogy van-e kapcsolat a két Korvin-família között, azt már a magyar irodalomban is felvetette Feöldy Doby Antal. Ő mondta azt, hogy az oroszországi Boretin községben még ma is él egy vagyonos Korvin-család, ami magát a Hunyadiaktól származtatja. Ezt az állítást cáfolta meg Ernyey József etnográfus, történész, aki hangsúlyozta, hogy a lengyelországi Korvin-család, valamint a Slepogron-nemzetségből származó és a Korvin nevet viselő családok, illetve a Hunyadiak között a címer, továbbá esetleg a név hasonlatosságán kívül semmiféle vérkapcsolat nincsen.