promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A magyar település, Bugyi neve innen származik, az egész ország meg fog lepődni

A magyar település, Bugyi neve innen származik, az egész ország meg fog lepődni

Borítókép:  Google Maps/Screenshot
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Ez az egyik leghíresebb településnév Magyarországon, a teljes igazságot azonban kevesen tudják.

Érdekes kalandozások a Google térképén, ám érdemes utánanézni

Igazán izgalmas magyar településnevek vannak, ha a Google térképét böngésszük, bizony elképesztően zseniális településnevek sokaságába futhatunk bele. Nagyon sok olyan gyűjtés is található az interneten, amelyekben összegyűjtik a legfurábbakat, a rendkívülieket vagy éppen azokat, amelyek első hallásra egy kicsit megmosolyogtatóak.

Bugyi nagyon sokszor szerepel ezeken a listákon, hiszen a település nevéről sokaknak azonnal egy ruhadarab jut eszükbe, ám az igazság egészen máshol fekszik. A történelemben kell visszamennünk, hogy megnézzük, honnan származik a település neve. Több száz évet kell tehát visszautaznunk, hogy megtudhassuk, miért lett az a település neve, hogy Bugyi.

Bugyi egy Pest vármegyei nagyközség, Dabasi járásban található. Lakossága pedig a legfrissebb becslések szerint 5200 fő.

Honnan származik a Bugyi településnév, mi a pontos eredete?

Bugyi esetén pedig sokszor feljön kérdésként, hogy honnan kaphatta a nevét. Egyáltalán, sokan már azt is megszokásból rosszul használják, ha kérdezik tőlük, hogy hol tartózkodnak, hogy Bugyiban vannak. A földrajzi hely megnevezése kapcsán a helyes szóhasználat, földrajzi helyzetmegjelölés az, hogy Bugyin vagyok.

A település első említése pedig a 14. századból való, egy 1321-es irat említi először, de még nem ebben a formában, hanem egy sokkal hosszabb szóhasználatban. Pontosan úgy, hogy  Budymatheusfelde, ami annyit tesz, hogy Bugyi Máté földje. Bugyi neve pedig a Bud, Budi szláv személynévből ered pontosan. De már a Bud név is egy rövidítés, hiszen az eredeti szláv név, amelyből rövidült név, az volt, hogy Budimir (illetve több változata is volt, így a Budivoj, illetve a Budiszláv is helyes).

1446-ban a mai Bugyi már Bud néven szerepel, ekkor még Fejér vármegyéhez tartozott.

(Forrás: Wikipedia)