Bemerészkedett az elhagyatott visegrádi luxushotelbe, olyan látvány fogadta a tetőn, ami egészen elképesztő
Olvass tovább...
Magyarország egyik legszebb víztornya magányosan várja, hogy újra betölthesse funkcióját.
Magyarország tele van elhagyatott épületekkel, melyek között számtalan állami kézben van, és nem egyszerű neki sem gazdát, sem üzemeltetési célt találni. Ezek közül talán a laktanyák azok, melyek a leginkább problémás helyzetben vannak, hiszen sokszor egészen eldugott helyeken húzták fel a barakkokat, melyek a rendszerváltás után fokozatosan elnéptelenedtek.
A hajmáskéri tüzérlaktanyának viszont egészen más története van. A csaknem 120 éve épült épületegyüttes pedig élesen elkülönül a kevesebb mint 3000 lelket számláló Veszprém vármegyei település, Hajmáskér többi házától – főleg a laktanya előterében található paneleket elnézve.
A belső laktanya felhúzása 1907-ben kezdődött és négy évig kellett várni az avatásra, a sakkbábuk közül ismerős, bástya alakú víztornyot pedig négy évvel később üzemelték be. A hatalmas és gyönyörű épület önmagában is óriási költségeket emésztett fel, a laktanya egésze pedig mintegy 11 millió aranykoronás beruházás volt.
Olvass tovább...
Ez annak idején Közép-Európa legnagyobb tüzérségi bázisának, lőterének, valamint laktanyájának számított, szigorúan őrizték, és végül egy különálló várossá vált a településen belül, amely önellátásra is be volt rendezkedve, és akár kétezer embert el tudtak volna szállásolni benne.
Csak a kastély-jellegű parancsnoki épület 6000 négyzetméteres, de eredeti funkcióját nem sokáig tölthette be. Később a komplexum hadifogolytáborként, majd a második világháborút követően szovjet laktanyaként üzemelt, a kilencvenes években pedig szanatóriumként akarták ismét hasznosítani, ám ez már nem valósult meg, mint ahogy a kétezres évek szállodaprojektje sem.
Olvass tovább...
Az időközben Hajmáskér önkormányzatához kerülő laktanyaépületek fenntartására csak kevés forrás jutott, ám néhányat így is felújítottak közülük, különböző cégek bérlik ezeket. Időnként még helikopteres és egyéb NATO-kiképzésekbe is bevonják, ám továbbra is nagy kérdés, hogy miként nyerheti vissza eredeti fényét.
A víztorony tégláin még mindig láthatók a magyar és szovjet katonák feliratai, akik a szolgálati idejüket vésték fel. A látogatását azonban ilyen formában senkinek nem ajánljuk, hiába gyönyörű a kilátás odafentről, a lépcsők életveszélyesek. Remélhetőleg egyszer lát benne valaki annyi fantáziát, hogy valamilyen formájában hasznosítsa a rendkívüli épületeket.