promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Rákosi Mátyás kegyetlen dolgot mondott feleségéről, aki egyetlen kérdést tett fel, amikor visszatért Magyarországra

Rákosi Mátyás kegyetlen dolgot mondott feleségéről, aki egyetlen kérdést tett fel, amikor visszatért Magyarországra

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Megpróbálta kijárni férje számára a megbocsátást, de már nem volt számukra visszaút.

Rákosi totális diktatúrájának és személyi kultuszának felépítését mindenkinek tanítják a történelemórákon, mint ahogy dicsfényének gyors és kíméletlen elhalványulását, száműzetését és halálát is. Ám még egy olyan, sokáig érinthetetlennek tűnő, a tekintélyelvű hatalom csúcsán álló embernek, mint Rákosi Mátyásnak is volt otthona, családja, felesége.

Ezekről viszont már kevesebbet hallani, pedig a jakutföldről származó Feodora Fjodorovna Kornyilova - akit férje csak Fenyának nevezett – évtizedekig fontos szerepet töltött be Rákosi életében. Közös történetük 1940-ben kezdődött, amikor Rákosi szabadulása után egy szovjet szanatóriumba került, hogy kiheverje a szegedi Csillagbörtönben eltöltött időszakot.

A nála tíz évvel fiatalabb asszony férjével egy közös gyermeket nevelt, ám végül 1942-ben úgy döntött, hogy összeköti az életét Rákosi Mátyással, 1945-ben pedig Magyarországra költözött. Habár fiatalon politikai aktivistaként is tevékenykedett, később már nem folyt bele ezekbe az ügyekbe.

Kíméletlen szavakkal jellemezte feleségét

Már a Magyar Kommunista Párt főtitkáraként meglehetősen erős mondatokkal mutatta be feleségét:

„Moszkvában feleségül vettem a Bírák és Ügyészek Országos Szakszervezetének elnöknőjét, aki maga is ügyész. Tehát még a feleségem is azok közül került ki, akiktől életemben a legtöbbet szenvedtem”

– fogalmazott, hozzátéve, hogy ez nem zavarja családi életüket.

A házaspár bár egy ideig közösen nevelte Fenya fiát, szerettek volna saját gyermeket is, ám ez csak álom maradt, hiába vizsgálták őket a legjobb orvosok. Feodora szabotázsakciót látott sikertelenségük mögött, úgy vélte, hogy szándékosan tettek arról, hogy ne lehessen Rákosi Mátyásnak utódja.

Család híján igyekezett lekötni mással a figyelmét, magyarul tanult, az Iparművészeti Főiskolára is beiratkozott, kiállítást is szerveztek neki, megjárta Londont és Párizst, keramikusként is tevékenykedett. Mindemellett élvezte a luxuséletet, állítólag kaviár mindig volt az étkezőasztalon.

Végül 1956. júliusában Rákosi és felesége elhagyta az országot, és bár az asszony egy rövid időre még visszatért, a forradalom napján ismét Moszkvába távozott. A száműzetés alatt is kitartott férje mellett, ám már jóval szerényebb körülmények között éltek, egy szinte komfort nélküli házban. Fenya ugyan nagyobb szabadságot kapott, mint Rákosi, végül már számára is megtiltották a szabad utazást a Szovjetunión belül, hiszen azzal vádolták, megpróbálta elérni, hogy férjét a kommunisták visszafogadják kegyeikbe.

Rákosi Mátyás 1971-es halála után hamvait visszacsempészték Magyarországra, felesége a temetés idején járt utoljára az országban. A búcsúztatón megjelenő nagyjából 40 főnek a felét rendőrök tették ki, Feodora mégis feltette a kérdést a jelenlévőknek: néhai férje valóban ezt érdemelte-e?

Az Időutazó YouTube csatorna készített róla egy videót, ami hiánypótlónak számít, hiszen sokáig viszonylag keveset tudhattunk az ország egykoron rettegett diktátorának magánéletéről: