
Ez volt István király egyik kedvenc levese, ma is nagy sikert arat a családi ebédeken
Olvass tovább...
Átkelt hajóval az óceánon Amerikába, aztán olyan dolgot tett, amihez az őshazában szokhatott csak hozzá.
A Kelet-Európába érkezés, majd a Kárpát-medencei letelepedés, illetve a még csapongó nyugati kalandozások után kifulladni látszott a magyarság lendülete az „öreg kontinensen”. Idővel a törzsek vezetőinek, és az azokat összefogó fő fejedelemnek be kellett látnia, hogy csak akkor lehet jövőjük, ha megpróbálnak békességben, helyhez kötötten élni.
Olvass tovább...
Sőt, az első ezredfordulóhoz közeledve az apja, Géza örökét átvevő Vajk továbbgondolta elődei elképzeléseit. A Koppányt legyűrő vezérnek ugyanis kapóra jött, hogy a katolikus egyház további országokat toborzott a köreibe. Ezért 1000-ben a Magyar Királyság hivatalos vallása a kereszténység lett, uralkodója pedig a megkeresztelkedett Vajk, I. István király lett.
Mindeközben egyes források szintén úgy emlegetik ezt ír 1000. évet, amikor az Izlandot már évtizedekkel korábban elfoglaló, kirajzott vikingek hozzánk hasonlóan felvették a kereszténységet. Nyilván ez a skandináv nagyuraknak kevésbé tetszett, ám a szétszéledőben lévő diaszpóra ilyesfajta vadhajtásival kevéssé tudtak mit kezdeni. Viking harcosok jelentek meg keleten, még a Bizánci Birodalomban is, többször is dokumentáltan kapcsolatba lépve magyarokkal.
Olvass tovább...
Az 1200-as években keletkezett feljegyzések szerint Tyrkir valahol a Kijevi Rusz „házában” találkozhatott a vikingekkel, és magyar származásúként lépett a szolgálatukba. Ugyan korábban a németek is magukénak vallották, és a skandináv legendárium szerint „déli származású” volt, akinek a kevésbé józan pillanataiban egyáltalán nem értették a szavait. És ez a germán nyelvek esetében nem megfelelő magyarázat, így a német kizárandó.
A Tyrkir név pedig a magyaros olvasat szerint Türk, mely az idehaza is egzotikusnak számító oszmán asszimilálódott oszmán eredetre utalhat, mindazonáltal, hogy mégis egy hazánk fiáról beszélünk. Aki az izlandi kirajzás, majd túlnépesedés után követhette urait hajón Grönlandra, ami egy hatalmas átverés a vikingek számára. Ugyanis a nevével ellentétben egyáltalán nem találtak ott túl sok zöldet. A kalandvágyó északiak így hát jobb ötlet nem lévén továbbindultak nyugatra. Ahonnan egymást érték a hírek változatos partmenti tájakról, ahol fenséges vadszőlő terem.
Olvass tovább...
Természetesen az italozás lehetőségénél nem is kellett csábítóbb lehetőség, és Tyrkir is a majdani Amerikába hajózókhoz csatlakozott, hogy ne maradjon le semmi jóról. Arról azonban már nincsenek információk, hogy mi lett végül Türk sorsa, s miként halt meg még gyaníthatóan jó eséllyel Szent István uralkodása idejében, a Magyar Királyság hajnalán. A vikingek magyar legendája ezzel tovább él, bár teljes bizonyossággal nem lehetséges az igazolása.
Voltak ám más vikingek is a Magyar Királyságban: