promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Félelmetes cápatámadást rögzítettek, kétezer méteres mélységben történt a művelet

Félelmetes cápatámadást rögzítettek, kétezer méteres mélységben történt a művelet

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Erről a mélytengeri cápafajról nem sokat tudunk, értékes a felvétel tudományos szempontból.

A mélytenger rejtélyes világában ritkán találkozunk olyan izgalmas pillanatokkal, mint amikor egy hatalmas alvócápa tűnik fel a sötétből, majd szó szerint bekapja a kutatók kameráját - pedig most pontosan ez történt a Csendes-óceán délnyugati részén, a Tonga-árok közelében, ahol egy nem mindennapi jelenetet sikerült megörökíteni.

A titokzatos alvócápák nyomában

A kutatók egy halcsalival ellátott kameracsapdát helyeztek el 1 400 méteres mélységben, hogy többet tudjanak meg a mélyben élő fajokról. Az elképesztő felvételen egy csendes-óceáni alvócápa (Somniosus pacificus) tűnik fel a sötétből, majd ráharap a kamerára, lenyűgöző bepillantást engedve az óriás szájának belsejébe.

Ezek a cápák általában körülbelül 2 000 méteres mélységben élnek, viszonylag elterjedtnek számítanak. A felnőtt nőstények általában 3,7–4,3 méter hosszúra nőnek, de egyes kutatások szerint elérhetik a 7 métert is. A kutatócsapat becslése szerint a videón látható cápa ennél azért kisebb, 3,6 méteres lehetett.

Szokatlan zsákmány: a kutatók kamerája

Az alvócápák étrendje változatos, halakat, tintahalakat és rákokat fogyasztanak - kamerákról eddig nem volt szó, de úgy tűnik az is felkeltette az érdeklődésüket. Ismert, hogy húsuk fogyasztása különös, részegséghez hasonló hatást okozhat az embereknél. A harapás után azért a cápa hamar elengedte a készüléket, és inkább a csalihalak felé fordult.

A videó narrátora, Dr. Jessica Kolbusz elmagyarázta, hogy a víz hőmérséklete körülbelül 2,5°C, amely ideális az alvócápák számára, mivel ezek az állatok a hűvösebb vizeket kedvelik.

Rokonságban a grönlandi cápával

Az alvócápák a grönlandi cápák rokonságába tartoznak, amelyek a leghosszabb élettartamú gerincesek közé sorolhatók. Érdekesség, hogy a két faj képes kereszteződni is, valamint mindkettőnél gyakori egy olyan szemparazita faj, amely vakságot okozhat.

Nem túl bizalomgerjesztő lény:

Az alvócápákat gyakran fogják ki véletlenül más halfajokkal együtt, ami sajnálatos módon számuk csökkenéséhez vezet, arról viszont már kevés konkrét adat áll rendelkezésre, hogy hogyan hat rájuk a halászat.

Felvétel a támadásról: