promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ezzel a trükkel idén végre nem hullik le a karácsonyfa tűlevele idő előtt

Ezzel a trükkel idén végre nem hullik le a karácsonyfa tűlevele idő előtt

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Már a vásárláskor elkerülhetjük azt a kellemetlenséget, hogy hamar hullani kezdjen a fa, de egyéb trükköt is bevethetünk.

A karácsonyi fenyőfa vásárlása az ünnepi előkészületek egyik legfontosabb része. Akik élő fenyőfát szeretnek díszíteni december 24-én, azok mostanában szerzik be a fát, ehhez adunk most tanácsokat.

Felettébb bosszantó, amikor az ünnep meghittségét állandó porszívózás keseríti meg, mert a karácsonyfa a legkisebb légmozgástól is hullani kezd. Ahhoz, hogy a fa ne csak gyönyörű legyen, hanem sokáig megőrizze frissességét és ne kezdje el hullajtani a tűit idő előtt, érdemes néhány alapvető szempontot figyelembe venni. 

Melyik karácsonyfa bírja a legtovább a gyűrődést?

A legnépszerűbb karácsonyfák közé tartozik a lucfenyő, az ezüstfenyő és a nordmann fenyő. A lucfenyő klasszikus választás, intenzív, jellegzetes illatával varázsol ünnepi hangulatot a lakásba, de a tűlevelei hamar hullani kezdenek.  

Az ezüstfenyő tartósabb, kékes-ezüst árnyalata miatt sokan ezt választják karácsonyfának.  A nordmann fenyő drágább, viszont ez a legstrapabíróbb, mivel tűlevelei csak lassan kezdenek el hullani.  

Honnan tudhatom, hogy valóban csak nemrég vágták ki a fenyőt?

Vásárláskor érdemes egy kicsit hajlítgatni az ágakat. Minél rugalmasabb, annál frissebb a fa. Nem árt egy tűlevél tesztnek is alávetni, ehhez finoman rázzuk meg a fát. Ha csak néhány tűlevél hullik le, az jó jel. Ha nagyobb mennyiségű levél hullik alá, keressünk másik példányt vagy egy másik árust.  

A fa alakja a legfontosabb, de a törzset is meg kell vizsgálni. Ha a vágott felület nedves és gyantás, az jó jel. Száraz, repedezett törzs esetén valószínűleg már régen kivágták.  

Hogyan tarthatjuk sokáig egyben a feldíszített karácsonyfát?

Mielőtt bevinnénk a meleg lakásba a fát, vágjuk vissza a törzsét 2-3 centiméterrel. Ha bele kell faragni a talpba, akkor ezzel nem is kell külön fáradni, a faragás is képes megnyitni az elzáródott ereket a törzsön át az ágak irányába.

Érdemes olyan talpat vásárolni, amely képes vizet tárolni. Ellenőrizzük naponta, hogy van-e elegendő víz a talpban, egy frissen vágott fa naponta akár egy liter vizet is felszívhat.  

A fűtés felgyorsítja az egyébként is elkerülhetetlen kiszáradást, ezért különösen fontos a megfelelő hely kiválasztása. Ne helyezzük a fát közvetlenül radiátor vagy kandalló mellé, de ablak elé sem, ha órákon át besüthet rajta a nap.

Ha a díszeknek nem árt és a feltett izzósor is biztonságos, időnként permetezzük meg a fa ágait vízzel, hogy növeljük a páratartalmat és lassítsuk a kiszáradást.