Magyarország fölött nagy fehérséget láttak a világűrből, több tízezer kilométerről mutatták meg a jelenséget
Olvass tovább...
Mi benne az igazság, és mi annak ferdítése, amire az összeesküvés-elméletek terjesztői hivatkoznak?
Amióta a világ a világ, léteznek népszerű összeesküvés-elméletek, melyek általában olyan dolgokkal kapcsolatosak, amikről keveset tudnak az emberek, a hiányos információkkal kapcsolatos pletykák pedig ferdítéshez vezetnek, amik aztán széles körben elterjedhetnek.
Ez régen is így volt, ám az internet térhódításával ezek az úgynevezett konteók a világ összes szegletébe eljutottak, így már milliókra tehető azok száma, akik félinformációk alapján hamis állításokat terjeszthetnek.
Az egyik legnépszerűbb összeesküvés-elmélet a repülőkhöz köthető, azon belül is a kondenzcsíkokhoz, melyekről a konteók terjesztői úgy vélekednek, hogy azok valójában vegyi permetek, amikkel a levegőből mérgezik a lakosságot.
Olvass tovább...
Ez annyira elterjedt, hogy külföldön nevet is adtak neki, chemtrailként hivatkoznak rá. Persze a kondenzcsíknak valójában köze nincs ehhez, hiszen az gyakorlatilag fagyott vízpára, ám az valóban előfordulhat, hogy valami mást is kiengednek a repülőgépekből.
Mint azt a tudásmorzsák a repülésről youtube csatornán megosztották, ha valamiért idő előtt kell leszállnia a egy repülőnek, megtörténhet, hogy a gépben egyszerűen túl sok üzemanyag marad. A túlsúlyos leszállás elkerülése érdekében egy kisebb utasszállítónál viszonylag egyszerű a megoldás, rövid idő alatt képesek ugyanis elégetni a felesleget, így aztán biztonságban leszállhat a gép. Ha ez nem történik meg, abban az esetben is landolhat, ám ekkor már előfordulhatnak sérülések, ezért alaposan átvizsgálják a gépet.
Olvass tovább...
A nagyobb repülőknél viszont már egészen más a helyzet, egy A380-as esetében akár 150 tonna üzemanyag elégetésére is szükség lehet, ami órákig tartana, és ha ez nem teljesül, szinte biztos lenne a futómű, a szárnyak, valamint a géptörzs veszélyes mértékű sérülése.
Éppen ezért a nagy gépek képesek üzemanyagot kiengedni, méghozzá a szárnyaikon lévő csöveken keresztül. Percenként ez akár egy tonna is lehet, a kerozin viszont porlasztva jut ki a gépből, így a földfelszínre már csupán mérhetetlenül felhígulva ér le. Ráadásul ez vészhelyzeti eljárás, ezért igen ritkán, és csak nagyon indokolt esetben kerül rá sor. Így bár a konteónak ugyan van valamiféle alapja, de az igazság egészen más, mint ahogy azt a rémhírt terjesztők előadják.
Íme a magyarázat: