promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Lesújtó helyen szerepelnek a magyarok egy friss felmérésben, a rák kialakulásához is köze van

Lesújtó helyen szerepelnek a magyarok egy friss felmérésben, a rák kialakulásához is köze van

Borítókép:  Pexels
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A világ országaiban tapasztalható stresszt és kimerültséget vizsgálta egy globális felmérés, Ukrajnával vagyunk egy szinten.

A 2024-es Global Emotions Report Negatív Élményindexe szerint Magyarország lakossága az egyik legkimerültebb a világon és kiemelkedően magas stressz-szinttel küzd. A vizsgált 142 ország közül a 130. helyen állunk, ami azt jelzi, hogy a honfitársaink jelentős része krónikus fáradtsággal küzd. 

A felmérés során a magyarok 32 százaléka számolt be a felmérést a választ megelőző napon átélt stresszről, ami megegyezik az olyan országokban mért arányokkal, mint például a háború sújtotta Ukrajna. 

Melyek a fő stresszforrások Magyarországon?

A kutatás kitért arra is, hogy melyek a fő stresszforrásaink. Kiderült, hogy legtöbben a pénzügyek miatt, az egészségügy helyzetük miatt aggódnak, de sokan említették a munkahelyi nyomást és a családi konfliktusokak. 

A Policy Solutions hasonló témában készített felmérése szerint a magyarok 36 százaléka számára az alacsony fizetések jelentik a legégetőbb problémát. A második legtöbb említést (34 százalék) az ezzel szorosan összefüggő megélhetési költségek kapták, míg harmadik helyre (30 százalék) az egészségügy állapota került.

A tartós stressz segíti a rák kialakulását

A medicalonline.hu arra hívja fel a figyelmet, hogy a tartós stressz számos egészségügyi problémához vezethet, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, az emésztési zavarok, az alvászavarok, a mentális egészségügyi problémák és az immunrendszer gyengülése. 

„A stressznek van egy közvetett hatása a tumor kialakulására: gyengíti az immunrendszert, ami gyulladáshoz vezethet, ebből alakulhat ki a tumor. Ugyanakkor közvetlenül is felelős lehet a rákos sejtek megjelenéséért, mivel a stressz hatására emelkedik a szervezetben az adrenalinszint, ami gátolja a sérült sejtek önpusztítását. Ezekből a sérült sejtekből alakulhat ki a  daganat” 

– mondta Dr.Tersztyánszky Rita, az Affidea Magyarország járóbeteg-ellátásért felelős orvosigazgatója.