promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Döbbenetes felismerés: fejlettebbek voltak a neandervölgyiek a modern emberek őseinél?

Döbbenetes felismerés: fejlettebbek voltak a neandervölgyiek a modern emberek őseinél?

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

A 19. századból származik az a téves kép, hogy a neandervölgyi emberek primitívek, erőszakosak, és leginkább majomszerűek voltak. Sok jel arra mutat, hogy még a mi őseinknél is fejlettebbek, érzékenyebbek lehettek.

A neandervölgyi emberek tudományos besorolása még ma is vitatott. Mivel nagyjából 40 ezer éve tűntek el Földünkről (miközben 750 ezer éve jelentek meg), egyértelműnek tűnhet sokak számára, hogy alacsonyabb szintre rangsorolhatók a mai emberhez (Homo sapiens) képest – amellyel egyébként bizonyos ideig együtt is élt.

A génállományuk 1–4 százalékos mértékben az európai lakosságban is megtalálható. Nekik köszönhetjük a világosabb bőrt vagy a vastagabb zsírréteget, részben neandervölgyi származásunkat tehát le sem tagadhatjuk.

Ahogyan a Homo sapienshez képest fejletlenebb agyúnak, összességében „állatiasabbnak” vélt neandervölgyiekről egyre többet tudunk meg, úgy tűnik egyre nyilvánvalóbbnak, hogy magasan fejlett intelligenciával és érzékeny beállítottsággal rendelkezhettek, a társadalmuk pedig kulturálisan összetett volt.

Az első maradványaikra az 1800-as évek első felében bukkantak rá Belgiumban és Gibraltáron, ám akkor még tévesen modern emberként azonosították őket. 1856-ban derült ki Johann Carl Fuhlrott német tanár alaposabb kutatásainak köszönhetően, hogy itt egy másik emberi fajról van szó.

A kinézetük alapján vérszomjasnak és primitívnek állították be őket, és a 19. században sok tudós még úgy gondolta, hogy a csimpánzokhoz közelebb állhattak, mint a modern emberekhez. Lassan azonban ezekkel a sztereotípiákkal ideje leszámolnunk.

A régészek rengeteg olyan neandervölgyinek a csontvázát megtalálták, akik valamilyen fogyatékossággal vagy elváltozással rendelkeztek. Az a tény viszont, hogy ezek életben maradtak, arra utal, hogy a társadalmuk nem hagyta magukra az elesetteket, hanem gondozta őket. Nagyjából 100–120 ezer éve temetni kezdték a halottaikat is, nagyjából akkor tehát, mint a modern emberek ősei.

Az eddigi legjobb, legteljesebb neandervölgyi-maradványok a mai Irak kurdok lakta részéről kerültek elő. Döbbenetes érdekesség, hogy számottevő pollenminta maradt rajtuk, amiből sok szakember arra következtet, hogy a holtakat virágokkal, igényes ceremónia kíséretében helyezték a sírba, ami elképesztő érzékenységre és érzelmi intelligenciára vall.

Minden, amit a neandervölgyiekről tudni érdemes: