500 éve suttognak a legendás viking városról, most talán feltárulnak titkai
Olvass tovább...
A viking kor gyermekeiről kevés információval rendelkezünk, ezért is értékes az a tárgyi lelet, amelyre a közelmúltban bukkantak rá Izlandon. De mit ábrázolhat?
A vikingek két évszázaddal a magyarság Kárpát-medencébe költözése előtt már rettegésben tartották Európát. A 8. és 11. század között számtalan hódító hadjáratot és rablóportyát indítottak, és a 9-10. században ugyanezt tették a mi elődeink is.
A vikingek és magyarok nyugaton egészen a mai Spanyolország területéig eljutottak, míg keleten a gazdag Bizáncig, de nagyjából úgy, hogy ne zavarják egymás köreit. A kiváló hajósoknak, harcosoknak (és kereskedőknek) számító vikingek a kontinens partvidéki részeit rabolták ki és tartották rettegésben, míg a magyarok Európa belső területeit.
Olvass tovább...
A középkorban, amikor az átlagemberek többsége alig távolodott el attól a helytől, ahová megszületett, ezen portyák fontos kapcsolódási pontokat jelentettek az egyes kultúrák között. Így nem csoda, hogy néha egészen különös tárgyi leletekre bukkannak a régészek, amelyek eredetét, történetét igen nehéz meghatározni.
A közelmúltban Izlandon leltek egy olyan állatábrázolásra (talán játékra), amely a viking korból származik. A 10. századi kőfigura elsőre alighanem vízilóra emlékeztet a legjobban, de annak a hideg égövben nincs nagy realitása.
A szakemberek ezért arra tippelnek, hogy disznó, medve, vagy akár kutya lehet, de igazából egyik mellett sem lehet jó szívvel letenni a voksot. Abban viszont egészen bizonyosak, hogy gyermekek számára készült, bár ennyi erővel akár egyfajta amulett is lehetne.
Olvass tovább...
A 940 és 1000 között készült tárgy Izland keleti részéről, Seydisfjordur település közeléből került elő, ahol 2020-ban kezdődtek ásatások. Az állatfigura mindössze 5 cm hosszú és 2,7 cm magas, ahhoz képest pedig igényesen megmunkált. Vulkanikus kőzetből faragták, és még ma is stabilan megáll a lábán.
„A viking kor gyerekeiről nem sok mindent tudunk, ezért is bámulatos ez a lelet” – mondta az ásatások egyik vezetője. Feltevéseik szerint akár jegesmedvét is ábrázolhat a játékszer, a 9. századtól napjainkig ugyanis mintegy 600 ilyen ragadozót észleltek Izlandon, vagyis nem ritka vendég az sem a szigeten.
Íme, a rejtélyes állat: