promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
200 éves sziklarajzon bukkant fel egy olyan állat, amelynek rég kihaltnak kellene lennie

200 éves sziklarajzon bukkant fel egy olyan állat, amelynek rég kihaltnak kellene lennie

Borítókép:  Profimedia (képünk csak illusztráció!)
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

Zavarba ejtő barlangfestmény került elő Dél-Afrikából. Olyan mitikus lényt ábrázol, amelynek létezésében eddig nem hittek a szakemberek, ám most meginogni látszik a véleményük.

66 millió évvel a hirtelen kihalásuk után élhetnek még dinoszauruszok a Földön? A kérdés hiába tűnik abszurdnak, szinte folyamatosan felvetődik, mert mindig adódnak olyan különleges események, amelyek a témát felszínen tartják.

Elég csak a skóciai Loch Ness tóra, illetve az állítólag benne élő „szörnyre” gondolni. Ha Nessie tényleg létezik, akkor nagy eséllyel plezioszaurusz (egyfajta vízi dinó) lehet, legalábbis a szemtanúk leírása alapján. Egyértelmű bizonyítékot azonban erre nem találtunk.

Hasonlóan rejtélyes lények az emlősszerűek közé tartozó dicynodonták, amelyek 268 millió éve jelentek meg bolygónkon, de már a nagy kihalás előtt, mintegy 105 millió éve eltűntek. Jámbor növényevők voltak, két agyarral, innen is kapták nevüket, a dicynodonták ugyanis „két kutyafogúakat” jelent.

A kutatók bizonyítékot találtak arra, hogy bizonyos csoportjaik a kréta időszakot is megélték Gondwana déli részén. Elképzelhető, hogy akár az emberekkel is együtt élhettek? Régészek a közelmúltban olyan falfestményre bukkantak, amely egy rejtélyes, mitológiainak gondolt lény valódi létezését bizonyíthatja, és ez akár a dicynodonták közé is tartozhatott.

Az említett falfestmény ráadásul nem ősrégi, csupán 200 éve keletkezett Dél-Afrikában. Az azon szereplő állat felépítése pedig megegyezik azokkal az őslényekkel, amelynek sok millió esztendős fosszíliáit szintén megtalálták a térségben.

Az alkotáson egyfajta szarvakkal rendelkező kígyó szerepel, és a szakemberek egy részét ez emlékezteti a dicynodontákra. Ennek a lénynek a létezését a bennszülöttek legendái őrizték meg, ám a kutatók mindeddig nem vették komolyan a szájhagyományt.

Az egyetemi oktató Julien Benoit szerint nagy esélye van annak, hogy a szarvas kígyót a helybéliek a dicynodontákról mintázták. Feltehetőleg persze nem élő példányokról, hanem például úgy, hogy rábukkantak azok megkövült maradványaira, majd kerítettek köréjük egy mesét.

Érdekes videó a titokzatos őslényekről: