promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A 20-20-20-as szabály segíthet az iskolásoknak, hogy jobban lássák a táblát

A 20-20-20-as szabály segíthet az iskolásoknak, hogy jobban lássák a táblát

Borítókép:  Profemedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Egyre több iskolás gyerek lesz szemüveges, a rövidlátás gyors terjedésének főként életmódbeli okai vannak.

Egy friss kutatás szerint a gyermekek több mint egyharmada, azaz 36 százalék volt rövidlátó 2023-ban az egész világon, de ez az arány 2050-re 40 százalékra fog emelkedni. A British Journal of Ophthalmology folyóiratban megjelent cikk szerint az elmúlt 30 évben jelentősen nőtt a szemüveges gyermekek és serdülők száma. Az arány 1990-ben még csak 24 százalék volt.

A kínai Kantonban található Szun Jat-szen Egyetem kutatói 276 vizsgálat eredményeit elemezték, amelyekben több mint 5,4 millió gyermek és serdülő vett részt a hat kontinens 50 országában. A növekedés nagyrészt fokozatos volt, a Covid-19 világjárvány után azonban jelentős kiugrás volt tapasztalható.

Kevesebb házi feladat, több idő a szabadban

„A rövidlátás napjainkban az egyik legnagyobb közegészségügyi problémává vált, és megdöbbentő ütemben terjed világszerte, különösen a délkelet-ázsiai országokban, például Szingapúrban, Kínában és Tajvanon" – olvasható a szakértők összefoglalójában, amely megállapította azt is, hogy a kelet-ázsiai gyerekek körében a legmagasabb a rövidlátás aránya, 35 százalék, ami több mint kétszerese fehérbőrű gyermekek arányának. Ez részben annak tudható be, hogy a kelet-ázsiai gyerekek 2-3 éves korukban kezdik meg a formális oktatást, korábban, mint más régiókban élő gyerekek.

A lista élén Japán áll, ahol a gyermekek 86 százaléka rövidlátó. Dél-Korea a második, itt a 18 éven aluliak 74 százaléka nem lát jól távolra. A világviszonylatokat nézve a városokban élő gyermekeknél magasabb a rövidlátás aránya, mint a vidéki területeken. Nemi különbségek is vannak, a lányok valamivel nagyobb valószínűséggel lesznek szemüvegesek, mint a fiúk.

A kutatók hangsúlyozták, hogy a fiatalabb gyerekek sebezhetőbbek a környezeti tényezőkkel szemben, mint a felnőttek. Ez különösen fontos az óvodáskorú gyermekek esetében, mivel ők a látásfejlődés kritikus időszakában vannak. A kutatók azt javasolják, hogy már egészen kicsi korban tanítsanak a szülők különböző szemvédő gyakorlatokat a gyerekeknek.

„A diákoknak növelniük kell a fizikai aktivitással töltött időt, és csökkenteniük kell a nem aktív tevékenységekre, például a televíziózásra, a számítógépes játékokra és az internetezésre fordított időt"

– ajánlják a szakemberek. Egyúttal felszólították a döntéshozókat, hogy csökkentsék a tanulókra háruló házi feladatok terhét, valamint kezdjék el a korai szemvizsgálatok támogatását, népszerűsítését.

A gyermekek rövidlátásának terjedése lassítható, ha szüneteket tartanak, és nem ülnek egymást követő órákon számítógép előtt, nem használják a telefonjaikat órákon keresztül, mondta Dr. Benjamin Botsford, az UMass Chan Medical School szemésze. 

„Az iskolán kívüli közeli olvasási idő korlátozása, a képernyő előtt töltött idő keretek közé szorítása lassíthatja a gyermekek rövidlátásának előrehaladását” 

– tette hozzá a szakember.

Botsford a 20-20-20 szabály követését javasolja.

A szemspecialista szerint létezik egy hatásos és könnyen elsajátítható módszer: 

„20 percenként tartson a gyerek 20 másodperces szünetet, eközben 20 méterrel távolabb nézzen az eszközétől. Ezalatt koncentráljon a szemek ellazítására és a pislogásra”.

Botsford hangsúlyozta, hogy a mai gyerekek egyre kevesebb időt töltenek a szabadban, ami szintén összefüggésbe hozható a rövidlátás terjedésével.

Forrás: CNN