promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Borzalmas kihaltnak hitt lényt fogtak ki az óceánból, azután lenyúzták az arcát

Borzalmas kihaltnak hitt lényt fogtak ki az óceánból, azután lenyúzták az arcát

Borítókép:  Profimédia/Illusztráció
Színes
Kategória fejléc

Emberi elmével fel sem fogható lények élnek az óceánokban, egyet kifogtak.

A legtöbb embernek határozott elképzelése van arról, hogy milyen lények élnek az óceánokban, tengerekben: delfinek és bálnák, orkák osztják meg egymás között a jófiú szerepet, míg vannak a mélynek igen sötétlelkű lakói is. Cápák, medúzák, polipok, óriásrákok várnak áldozataikra, akikre halálos csapást, vagy fájdalmas szúrást mérhetnek, ám a mélytenger ökoszisztémája ennél lényegesen összetettebb. Sőt: néha nem is kell igazán mélyre merülnünk ahhoz, hogy igazán különleges és ritka, sőt, rémisztő fajokkal találkozzunk.

A mélytenger a mai napig rejtély a kutatók számára.

Régóta tartja magát az a félig tudományosnak nevezhető mondás, hogy több ismeretanyag áll rendelkezésre a világűrről, mint a tengerek legmélyebb bugyrairól. Ezek nagy része a mai napig felfedezetlen és néha-néha egy tengeralattjáró kamerája elé vetődik valamiféle élőlény, akkor az hatalmas tudományos szenzációnak számít.

Még rémisztőbb belegondolni abba, hogy nem csak a felszín alatt több ezer méterrel élnek ijesztő lények, hanem ehhez elég mindössze 150 méterre merülni. Pedig nemrégiben egy igen ijesztő halhal akadt a tudósok kezei közé, amiről azt hitték, már régen kipusztult.

Egy viperacápát, másnéven kutyacápát találtak.

Nem csoda, ha elsőre nem tűnik ismerősnek az ijesztő lény neve: egyrészt kifejezetten kevés helyen fordul elő, főleg Japán déli részén, a Bonin-szigeteken, a Csendes-óceánon, Taitung megye északi részén és a Hawaii-szigetek északnyugati részén él, a kifejezetten lejtős területeken, vándorló életmódot folytat. Rémisztő külseje ellenére nem túl nagy állatról beszélünk: általában 54 centiméter hosszúságú. Leginkább a pofájáról ismerni fel: háromszög alakú állkapcsai és jól elhelyezkedő, agyarszerű fogai, két tüskés hátúszója, csiszolt koronájú fogsora és számos fénykibocsátó pikkelye van, amelyek a hasi felületén koncentrálódnak.

A főként csontos halakkal táplálkozó viperacápa a zsákmányt úgy fogja be, hogy az állkapcsát kidugja, és fogaival kapja el, amolyan Alien módjára. Lenyűgöző technikája lehetővé teszi, hogy egészben lenyelje a viszonylag nagy halakat is, így agresszív ragadozónak számít, ám emberrel eddig nem került konfliktusba.

Kifejezetten ritkán kerül a halászok hálójába viperacápa, így ritkán van esély a megfigyelésükre is, itt testközelből mutatják be egy példány dermesztő átalakulását:

The viper dogfish found off the coast of Japan. What a jawline!

Posted by I Love The Ocean on Thursday, December 5, 2024

Forrás: wikipedia