promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Magyarországon készítették Sisi kedvenc édességét, a világhírű cukrászdában, ami ma is működik

Magyarországon készítették Sisi kedvenc édességét, a világhírű cukrászdában, ami ma is működik

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc

Sisinek sok kedvelt cukrászdája volt Magyarországon, de csak az egyikben készítették a kedvenc édességét.

Sisi kedvenc cukrászdái

Erzsébet királynéról köztudott, hogy imádta az édességeket, különösen a fagylaltokat, és néhány magyarországi cukrászdában is sok mindent végigkóstolt. Sisi rendszeresen fordult meg ezekben a cukrászdákban, és gyakran fordult elő, hogy hitelre vette meg a mérhetetlen mennyiségű süteményeket, mert nem volt nála annyi pénz, mint amennyibe az édességek kerültek.

Az egyik ilyen kedvenc sütizője a Ruszwurm cukrászda volt, ami 1827-ben nyitott meg a budai várban. A Schwabi Ferenc cukrász által működtetett hely egy igazán családias hangulatú, patinás cukrászda volt, ami különös módon mindig női ágon öröklődött. Ebbe a cukrászdába elsősorban előkelőségek, főhercegek, grófok jártak, és ez volt az a hely, ahol Ferenczy Ida napi szinten vásárolt reggelit Erzsébet királynénak.

Sisi mindig kuglófot és fodormenta rudacskát evett, mellé pedig jegeskávét ivott. Ráadásul amikor a királyné elutazott Budáról, akkor is mindig innen vitte magával az útravalót.

Azonban volt egy mára világhírűvé vált cukrászda, ami különösen közel állt a szívéhez, hiszen itt készítették a kedvenc édességét is. A Kugler, vagyis a Gerbeaud-ház volt az a cukrászda, ahol sokszor hitelre vásárolt süteményt – ezt az udvarhölgye, Festetics Mária is megírta a naplójának 1872. december 15-én keltezett bejegyzésében:

Sietnem kellett, mert Őfelségének még tervei voltak aznapra. A Siklóval mentünk le a Várból. A fülkében azt kérdezte tőlem: „Van pénze? – Igen, Felséged. – Mennyi? – Nem túl sok, 20 K. – Az bizony sok. – Nem különösképpen. – Nem lehet sokat vásárolni? A Kuglerhez szeretnék menni, Valerie részére vásárolni.” Végtelenül élvezte és örült, hogy senki sem ismerte fel az odafelé tartó úton. Ott azután majdnem hanyatt estek a meglepetéstől. A császárné sokfélét választott. Amikor már egy óriási halom gyűlt össze a legszebb és legfinomabb dolgokból, megkérdezte: „Ez már ér 20-at?”. Én azt hiszem, 150-et ért. Külön egy kis csomagocskát vittünk magunkkal az útra. Majd bementünk még két butikba, ahonnan egyenesen az állomásra hajtattunk. Jólesett látni, mennyire meg volt elégedve!

Erről egy számla is tanúskodik, amit a Magyar Országos Levéltárban őriznek, és amit a Papageno nevű oldal meg is mutatott az erről szóló cikkében. Ezen a számlán olvasható egy "vergoldete Apfel" tétel, ugyanis Sisi díszeket és aranypapírba csomagolt almákat is elhozott a Kuglerből, hogy azokkal díszítse fel Marie Valerie karácsonyfáját, amit a gödöllői kastélyban állítottak fel.

Ezeken kívül még nagyon kedvelte a Zauner és a Dobos cukrászdát, de csak az egyikben készítették a kedvenc édességét.

Az a bizonyos édesség

Bár rajongott a süteményekért, egy valamit még ennél is jobban imádott: a fagylaltot. Márpedig a Gerbeaud-házban olyan ibolyafagylaltot készítettek, ami azonnal Erzsébet királyné kedvence lett. Ez valójában egy sorbet volt, hiszen semmi más nem volt benne, csak víz, cukor, és ibolya.

A Gerbeaud-nak egyébként 1895-ben egy melegkonyhás nyári pavilonja is nyílt a Városligetben, ahol ugyancsak megfordult Erzsébet királyné. Erről tanúskodik Márk Lajos leghíresebb, a Gödöllői Királyi Kastélyban látható, 1901-es festményén, amin azt a jelenetet örökítette meg, ahogy Sisi elhagyja a városligeti királyi pavilont másodszülött lánya, Gizella, annak főudvarmesternője, Limpöck bárónő, Festetics Mária udvarhölgy, illetve Perfall báró és a masnin kalapot viselő Ferenczy Ida kíséretében.