Magyar találmányon ámul a világ, ez megoldhatná a klímaválságot is
Olvass tovább...
Közel 50 majom szabadult el az intézményből.
Majmok Szökésben: Riado és Káosz a Dél-karolinai Yemassee-ben
A dél-karolinai Yemassee-ben különös esemény borzolta a kedélyeket, amikor a helyi rendőrség és az Alpha Genesis kutatóintézet bejelentette, hogy 43 majom szökött meg a kutatólétesítmény területéről. Az Alpha Genesis, amely főemlősökkel végzett kutatásokra és tenyésztésre szakosodott, az Egyesült Államok kormánya, egyetemek és magánvállalatok számára biztosít különböző szolgáltatásokat. A létesítmény elsősorban cinomolgusz és rézuszmajmokkal, valamint csuklyásmajmokkal dolgozik.
A helyi rendőrség felhívta a lakosság figyelmét, hogy tartsák zárva ajtóikat és ablakaikat, és kerüljék a kapcsolatfelvételt az állatokkal. Az Alpha Genesis közleménye szerint a majmok mozgását nyomon követik, és étellel próbálják őket visszacsalogatni.
Ez nem az első alkalom, hogy az Alpha Genesis majmai megszöktek a létesítményből. 2014-ben és 2016-ban is történtek hasonló esetek; ezek során összesen 45 majom szökött meg, de végül mindegyiket visszafogták néhány órán belül. Az esetek sorozatos ismétlődése felveti a kérdést, hogy az intézet biztonsági protokolljai megfelelőek-e, és hogy milyen intézkedésekkel lehetne megelőzni a jövőbeni szökéseket.
Olvass tovább...
Az Alpha Genesis Inc. az egyik vezető főemlősöket tenyésztő és kutatási célokra felhasználó intézet a világon. A létesítményt 1964-ben alapították azzal a céllal, hogy állatokat biztosítson a gyermekbénulás elleni vakcina kifejlesztéséhez, és mára számos más betegség, köztük a rák, cukorbetegség és szívbetegségek gyógyítására irányuló kutatásokban is részt vesz. Dr. Greg Westergaard, az Alpha Genesis vezérigazgatója korábban úgy nyilatkozott, hogy a létesítmény elsősorban tenyésztőközpontként működik, és célja a majmok egészségének megőrzése, hogy minél kevesebb állatra legyen szükség a kutatások során.
Az Alpha Genesis büszkén hirdeti, hogy AAALAC (Association for Assessment and Accreditation of Laboratory Animal Care) akkreditációval rendelkezik, ami a laboratóriumi állatok jólétét biztosító eljárások betartását garantálja. Az intézet kiterjedt etikai és megfelelési programot működtet, hogy alkalmazottai mind etikai, mind jogi szempontból betartsák a vonatkozó előírásokat. Dr. Westergaard szerint bár a kutatásokhoz szükséges állatok alkalmazása nehéz döntés, támogatja azokat az orvosi előrelépéseket, amelyekkel emberek életét lehet megmenteni.
Az Alpha Genesis kezelésébe került 2023-ban a dél-karolinai Morgan-sziget is, amelyet a helyiek csak „Majomszigetként” emlegetnek. Az Atlanti-óceán partján fekvő, több mint 2 000 hektáros terület több mint 3 500 rézuszmajomnak ad otthont, de a sziget teljesen le van zárva az emberi látogatók elől. Az itt élő majmok eredetileg az Allergia és Fertőző Betegségek Nemzeti Intézetének tulajdonában álltak, és most már az Alpha Genesis felügyeli őket. A szigeten folyó kutatások és az állatok tartásának részletei azonban nem teljesen ismertek, ami folyamatosan felkelti a közvélemény érdeklődését.
Olvass tovább...
A hatóságok hangsúlyozták, hogy a majmok nem fertőzőek és nem jelentenek közvetlen egészségügyi kockázatot, de arra kérték a lakosságot, hogy ne próbáljanak kapcsolatba lépni velük, és azonnal értesítsék a rendőrséget, ha bármelyik állatot látják. Az ilyen állatok szökése azonban felveti a kérdést, hogy valóban elegendőek-e az intézkedések a lakosság védelme érdekében, és hogy az állatok visszatartásához szükséges protokollok megfelelőek-e.
Az Alpha Genesis és más hasonló kutatóintézetek esetében gyakran felmerülnek az állatvédelemmel és az etikai normákkal kapcsolatos kérdések. Számos állatvédő szervezet és aktivista szervezetek szerint az ilyen létesítmények gyakran nem biztosítják a megfelelő életkörülményeket az állatok számára, és a kutatások során alkalmazott eljárások miatt aggódnak. Bár az Alpha Genesis igyekszik minimalizálni az állatokkal végzett kísérletek számát, a társadalomban egyre nő az igény olyan alternatívák alkalmazására, amelyek teljesen kiküszöbölhetik az élőlények felhasználását.
Az Alpha Genesis példája is mutatja, hogy milyen ellentmondásos a kutatási célokra tartott állatok kérdése: míg az orvosi kutatások révén emberek millióinak életét lehet megmenteni, az állatok szenvedésének kérdése elkerülhetetlenül felmerül. Az Alpha Genesis folyamatosan keres új módszereket, hogy minimalizálja az állatokra gyakorolt hatást, miközben elősegíti az orvosi kutatások fejlődését. Dr. Westergaard kijelentette, hogy teljes mértékben támogatja az állatkísérletek alternatíváit, de szerinte jelenleg nincs más lehetőség, ha valódi eredményeket szeretnének elérni a betegségek elleni harcban.
A jemassee-i szökés és a korábbi hasonló esetek újra és újra ráirányítják a figyelmet arra, hogy a kutatóintézeteknek átláthatóbbá kell válniuk. A lakosság bizalmának megőrzése érdekében fontos lenne, hogy az Alpha Genesis és más kutatóintézetek részletesebben tájékoztassák a nyilvánosságot a kutatások menetéről, valamint az állatokkal való bánásmód etikai szabályairól.
forrás: USAToday