Világhírű lett egy 1300 fős magyar falu, ország-világ ájul a keleti kényelmen
Olvass tovább...
Az egész internet felháborodott, a kihívást szervező platform kártérítést fizetne a nőnek.
Nemrég az internet népe egy furcsa és kegyetlen incidens nyomán forrongott, amelyben egy „Dumb Dumb Jeez” néven ismert influenszer, a Kick nevű streaming platform egyik tartalomgyártója játszotta a főszerepet. A „Sam Pepper Challenge” nevű verseny során a résztvevőknek egy idegennel kellett randevút szervezniük. Dumb Dumb Jeez választása egy Mabel nevű hajléktalan nőre esett, akit meghívott vacsorára. A kedvesnek tűnő gesztus azonban rossz véget ért: amikor a számla megérkezett, Dumb Dumb Jeez azt mondta, hogy elugrik a kocsijába a pénztárcájáért – majd eltűnt, és a nőt egy 76 dolláros számlával hagyta ott.
A felvétel, amelyen az influenszer lelép a vacsorát követően, vírusként terjedt az X platformon (korábbi nevén Twitter), és hamarosan több millió megtekintést ért el. A videó láttán dühös kommentek árasztották el az internetet, sokan „szánalmas” és „kegyetlen” jelzőkkel illették a streamert. A nézők közül többen kiemelték, hogy az eset nemcsak pszichológiai, hanem pénzügyi bántalmazásnak is tekinthető, hiszen Mabel, a hajléktalan nő különösen kiszolgáltatott helyzetben volt.
[[cikk1]]
A videó híre gyorsan eljutott a Kick platform társalapítójához, Bijan Tehranihoz is, aki szintén elítélte Dumb Dumb Jeez cselekedetét. Tehrani „szánalmasnak” nevezte a streamert és azonnal bejelentette, hogy Dumb Dumb Jeezt kitiltják a platformról. Emellett egy különleges ajánlatot tett: 50 000 dollárt ajánlott fel a nőnek, Mabelnek, ha sikerül felvenni vele a kapcsolatot, ezzel remélve, hogy némileg jóváteheti a történteket.
A történet azonban nem állt meg itt. Dumb Dumb Jeez gyorsan reagált az őt ért kritikákra egy újabb videóban, ahol azzal védekezett, hogy az egész eseményt előre eltervezte Mabellel, és előre oda is adta neki a pénzt. Szerinte „csak egy vicc volt”, és ő is megbánta, hogy ilyen tartalmat készített. Azonban sokan nem fogadták el ezt a magyarázatot, és arra figyelmeztették a férfit, hogy az effajta „poénok” nemcsak rosszízűek, hanem károsak is lehetnek a közösség számára.
Olvass tovább...
A kommentelők szerint, függetlenül attól, hogy Mabel valóban tudott-e a trükkről, Dumb Dumb Jeez rosszul mérte fel a közönség reakcióját. Sokan úgy vélik, hogy a hajléktalan nővel szembeni bánásmód semmiképp sem válhatna szórakoztató tartalommá. Az eset rámutat a határok hiányára az online tartalomgyártás világában, ahol egyes influenszerek a „nézettség” kedvéért szinte bármit megtesznek, még akkor is, ha az etikai és erkölcsi kérdéseket feszegeti.
Ez az eset jól példázza, hogy a közösségi média közönsége gyorsan reagál és meglehetősen erőteljesen tud ítéletet mondani. Az influenszerek folyamatos nyomás alatt vannak, hogy figyelemfelkeltő és extrém tartalmakat állítsanak elő, de az eset világosan megmutatja, hogy a határok átlépése súlyos következményekkel járhat. A közönség reakciója, a bojkottok és a platformok szabályozásai mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a tartalomgyártók jobban mérlegeljék döntéseiket, mielőtt hasonló helyzetekbe sodornák magukat.
A történet végeztével érdemes elgondolkodni azon, hol húzódnak a határok a digitális tartalomgyártás világában. Egyre több platform és influenszerközösség küzd azzal a kérdéssel, hogy mi számít „megengedhetőnek”, illetve hogyan lehet fenntartani az etikus tartalomgyártás irányelveit. Az eset rávilágít arra, hogy az internetes közösségek elvárásai változnak, és a közönség felelősségre vonhatja azokat, akik figyelmen kívül hagyják az alapvető emberséget és tiszteletet.
forrás: dexerto