Őrület: Karinthy Frigyes úgy fordította le a Micimackót, hogy angolul sem tudott
Olvass tovább...
A világon az egyik legelterjedtebb nyelv, de ez a változat még a skót vagy ír akcentusnál is nehezebb.
Az „Anglish” egy nyelvi mozgalom, amely az angol nyelvet próbálja visszavezetni a germán gyökereihez, elhagyva a latin és francia eredetű jövevényszavakat. Az „Anglish” ötlete Paul Jennings-től származik, aki 1966-ban alkotta meg ezt a fogalmat. A mozgalom célja, hogy az angolszász eredetű szókincs domináljon, és eltávolítsa az idegen hatások által bevitt szavakat, amelyek a normann invázió után váltak mindennapossá az angol nyelvben.
Olvass tovább...
Az 1066-os normann hódítás döntő fordulópont volt az angol nyelv történetében. A francia és latin eredetű szavak gyorsan beépültek a mindennapi beszédbe és az írott nyelvbe is, különösen az arisztokrácia és az adminisztráció területein. A mozgalom támogatói úgy vélik, hogy ezek a szavak idegen hatást gyakoroltak az angol nyelvre, amely egyébként inkább germán alapú volt, és szeretnék visszaállítani a nyelv eredeti állapotát.
A 19. században William Barnes, egy angol költő és nyelvi purista, jelentős lépéseket tett az angol nyelv „tisztítására”. Barnes olyan alternatív szavakat alkotott, mint a „wortlore” a botanika helyett, vagy a „welkinfire” meteorit helyett. Célja az volt, hogy megmutassa, az angol nyelv képes lenne teljes értékű maradni anélkül, hogy jövevényszavakat használna. Az „Anglish” mozgalom követői Barnes munkásságára is alapozzák elképzeléseiket, akik az angol nyelv természetesebb, tisztább formáját kívánják használni.
Olvass tovább...
Az „Anglish” gondolat ma is él és virágzik. David Cowley 2009-ben megjelent könyve, a How We'd Talk If the English Had Won in 1066 (Hogyan beszélnénk, ha az angolok nyertek volna 1066-ban), újra reflektorfénybe hozta az „Anglish” koncepcióját. A könyvben Cowley azt vizsgálja, hogy milyen lenne a modern angol nyelv, ha a normann invázió nem történt volna meg. Cowley és más „Anglish” támogatók közösségekben és fórumokon próbálnak létrehozni egy olyan nyelvet, amely csak germán eredetű szavakat tartalmaz.
A modern technológia és az internet adta lehetőségek révén az „Anglish” támogatói közösségek alakultak ki különböző online platformokon, például a Redditen. Ezek a közösségek rendszeresen osztanak meg írásokat és híreket, amelyek teljesen mentesek az idegen jövevényszavaktól. Az „Anglish” egyik legismertebb megjelenése a The Anglish Times, egy online újság, amely szigorúan csak germán eredetű szavakat használ cikkeiben.
Bár az „Anglish” mozgalom érdekessége és kihívásai vonzóak lehetnek, a követői tisztában vannak azzal, hogy az angol nyelv mára már rengeteg idegen eredetű szót tartalmaz. A mozgalom célja nem a teljes nyelvi purizmus elérése, hanem inkább annak demonstrálása, hogy az angol nyelv a latin és francia hatások nélkül is virágzó és funkcionális lehetne.
Az „Anglish” egyedülálló és kreatív módja annak, hogy az emberek újra kapcsolatba lépjenek az angol nyelv eredeti, germán gyökereivel. Ez a mozgalom különleges nézőpontot kínál a nyelv fejlődéséről és annak jövőbeni lehetőségeiről.