Nem vett fel bugyit a Napóleon-film szőke csúcsbombázója? Mindenki csak egy pontot néz a képen
Olvass tovább...
Napóleonnak nagyon sok magyar vonatkozása van.
Az ősz egyik legjobban várt filmje Ridley Scott alkotása volt, a Napóleon, amely a francia császár életének egy nagyobb darabját tárta a közönség elé. Minden ott kezdődött, amikor a francia forradalom alatt a tehetséges katona ötleteivel kivívja a tiszteletet, majd pár év múlva már a lábai előtt hevert egész Európa, hogy aztán végül egy szigeten érjen véget minden. De addig rengeteg csatán és megpróbáltatáson vezetett az út, és bizony Joaquin Phoenix és Vanessa Kirby nagyon jól játsszák a szerepüket a filmben,
ám azért a kritikusokat megosztja az alkotás, amelyről itt olvashatjátok kritikánkat.
Sok legenda él Napóleonról Magyarországon, többek között az, hogy az egyik ágyúgolyója Győrben található, és ma is megtekinthető egy háznak a falába fúródva. A császár ugyanis itt pihent meg, ebben a városban, miután legyőzte a Habsburg seregeket, amelyben magyar nemesi hadak is felvonultak.
Olvass tovább...
Az ütközet előtt a francia császár többek között a szabad Magyarország kulcsszó bedobásával is próbálkozott a magyar rendeknél, hogy átcsábítsa őket a maga oldalára. Ez volt az úgynevezett schönbrunni kiáltvány. Ám a rendek úgy döntöttek, hogy a biztosat választják, és a Habsburg Birodalom mellett tartanak ki.
A csata ugyan elveszett, ám a nemesi hadak így is helytálltak. Sok irodalmi alkotás is megörökítette a csata emlékét, ezek közül pedig a leghíresebb Jókai Mór alkotása, A névtelen vár.
A csata emléke azonban a francia fővárosban, Párizsban is fennmaradt, hiszen a város egyik nevezetességén, a Diadalíven, az Arc de Triomphe-on rajta van Napóleon minden győztes csatájának a neve, közel 200 csata díszeleg a monumentális alkotáson a híres Champs-Elysées végpontján. Különös és érdekes, hogy az alkotásán nem Győr, hanem a város német neve, Raab áll.
De mi is történt pontosan Győrnél 1809-ben?
Olvass tovább...
(Forrás: Szajnaszentmihaly Blog)