Az megvan, hogy az ókori görögök arzénnal szőrtelenítettek, a rómaiak pedig galambtrágyával festettek hajat?
Olvass tovább...
A különböző kultúrák nemcsak eltérő szokásokkal rendelkeznek, de gyakran olyan alapvető fogalmakról is egészen másként gondolkodnak, mint amilyen a szépség. Ezek a szépség legfurcsább és legfájdalmasabb formái.
A nyugati társadalomban élő emberek számára úgy tűnhet, a szépség egy viszonylag keskeny spektrumon mozgó jelenség, amely mindenki – vagy legalábbis a nagy többség – számára megegyező, egyezményes külső jegyekkel operál. Ha megkérdeznénk az embereket, milyennek képzelnek el egy szép nőt, valószínűleg a legtöbbünk elméjében egy karcsú, keskeny orrú, telt ajkú, lágy arcvonásokkal rendelkező nő képe villanna fel. Ha férfi, mindenképp legyen magas és szálkás.
Minden, ami a társadalmunk által meghúzott spektrumon kívülre esik, már nem teljesen felel meg a szépség általános fogalmának. Ha például egy férfi a kövér nőket tartja vonzónak, azt már fétisnek nevezzük, ahogy a nőiesebb alkatú férfiakról is gyakran összehasonlító kontextusban beszélünk: „nem egy Adonisz, de legalább okos” – már ha valóban okos az illető, ami ugye nem számít alapvetésnek.
Forrás: PixaBay
A kövér nő és a nőies férfi esete nyilván szélsőséges példa, ám mindkettő jól illusztrálja, miféle jól meghúzott keretei vannak a nyugati társadalom „szépségmítoszának.”
Minél távolabb kerülünk azonban a 21. század Európájától, annál nyilvánvalóbbá válik, hogy ezek a határok cseppet sem voltak mindig univerzálisak – sőt, a világ számos területén még napjainkban is egészen más felfogással állnak a szépséghez.
A kínai lótuszláb
Kínában hosszú évszázadokig az apró láb volt a szépség egyik legszembetűnőbb formája. A nők szépségének megőrzése érdekében olyannyira fontos volt a kis lábméret, hogy a lány gyerekeknek a lábfejét fiatalon elkötötték. A folyamat során a lábujjakat fokozatosan a talp alá hajlították, amelyek a test súlyától eltörtek, és később, ebben az eldeformált állapotban „gyógyultak” be. A lábujjak elszorításával megváltozott lábakat „lótusz lábaknak” nevezték a hozzájuk készített „lótuszcipő” nevű lábbelik után.
Azonban nemcsak maga a láb mérete és formája volt kívánatos a külvilág számára – az anatómiailag megnyomorított alsó végtagok miatt a nők csak apró léptekkel, tipegve tudtak járni, ami szintén vonzóbbá tette őket a férfiak számára.
„A lábelkötés először Észak-Kínában terjedt el a gazdagok között, a 10. században. A gazdag családok nőtagjainak nem kellett fizikai munkát végeznie a földeken. A láb elkötésével azt érték el, hogy nem is volt képes dolgozni, valamint, hogy csak „bájosan” tipegve tudott járni. A megkötött láb ezért elsősorban a gazdagságot jelentette, és idővel a nők legintimebb testrészévé vált (még a nemi szerveknél is ritkábban ábrázolták).”
– írja a Wikipédia.
Olvass tovább...
Az afrikai tányérszáj
Amikor egy lány eléri a 15–16 éves kort az afrikai mursi törzsben, az alsó ajkába egy lyukat metszenek (ezt a műveletet gyakran a lány anyja végzi el), a lyukba pedig egy dugót vagy pecket helyeznek el, amelyet addig viselnek, amíg be nem gyógyul a seb. Ezután behelyezik a szájba az első ajaktányért, amelyet egyre nagyobbra és nagyobbra cserélnek, míg a testrész el nem éri a kívánt méretet, amely akár 20–25 centiméter átmérőjű is lehet (az alsó két metszőfogat olykor eltávolítják, hogy megteremtsék a helyet az ékszernek).
Forrás: LAFFORGUE Eric / hemis.fr / hemis.fr / Hemis via AFP
Érdekes tény, hogy az ajaktányért eredetileg arra használták az asszonyok, hogy elcsúfítsák magukat, így válva kevésbé vonzóvá a rabszolgakereskedők számára. Mivel csak a legszebb lányokat volt szükséges elcsúfítani, az ajaktányér idővel státuszszimbólummá alakult át, és a legszebb nők jelképévé vált.
„A tányér mérete azt is mutatja, hogy hány marhát fizetett a vőlegény az arájáért. A tányérral az ajkukban nem tudnak beszélni és enni, de csak akkor vehetik azt ki, ha férfi nincsen jelen és egymás között vannak. A fiatal lányok örömmel viselik ezt a furcsa testékszert és arra törekszenek, hogy minél nagyobb tányért hordhassanak, ezzel ugyanis szebbek, kívánatosabbak lesznek a férfiak szemében.”
– olvasható az erdekesvilag.hu oldalon.
Olvass tovább...
A padaung törzs hosszú nyakú női
Egyes források szerint itt is az elcsúfítás lehetett a hagyomány alapja, míg más antropológusok szerint a nyakgyűrűket azért kezdték el viselni a nők, mert hasonlítani akartak a sárkányokra. A harmadik, legkevésbé valószínű magyarázat szerint azonban a gyűrűk eredetileg a tigrisharapások elleni védekezést szolgálták. Annyi bizonyos, hogy a padaung törzsbe született lányok 5 éves koruktól kezdve minden évben (vagy minden második évben) újabb és újabb sárgaréz karikát helyeznek a nyakukra. Az esztergált gyűrűk viselése lenyomja a kulcscsontot és elsorvasztja a nyakizmokat, természetellenesen megnyújtva a nyakat. A karikák levétele nem okoz halálos sérülést, azonban szörnyű fájdalmakkal jár együtt.
Yaping Hurlo
Az Indiában élő Apatani törzs női tagjainak arcát tetoválások, orrlyukukat pedig hatalmas dugók díszítik. Miután egy nőnek megvolt az első menstruációja, orrcimpájába behelyezik a „yaping hurlo” nevű, kör alakú orrdugókat, amelyek célja eredetileg az arc elcsúfítása volt – az apataniak egykor ezzel a módszerrel próbálták megakadályozni, hogy ellenségeik elrabolják a törzs asszonyait.
Manapság a fiatalabb apatani nők már nem gyakorolják a hagyományt, mivel a kormány az 1970-es években betiltotta a testékszer használatát.
Forrás: Pinterest / Yury Pustovoy
Ohaguro
Az ohaguro egyedülálló gyakorlata egy régi, hagyományos festési eljárás Japánban, amelynek során a fogakat feketére festik. A fekete fogazat évszázadokig a szépség egy formájának számított a lakosság körében, ennek egyik oka az lehetett, hogy a koromfekete tárgyakat, mint például a lakkal fedett iparművészeti alkotásokat, gyönyörűnek találták.
Forrás: jpninfo.com
A fekete színt Japánban a kanemizu néven ismert keverékkel érték el, amely vasreszelékből, ecetből, teából és rizsborból állt. Bár a kanemizu festékként nagyon hatásos volt, egyes történelmi feljegyzések szerint iszonyatos szaga volt. Ráadásul a fogak csak néhány napig maradtak tőle feketék, így a festési folyamatot rendszeresen meg kellett ismételni.