Megnyerhettük volna az 1848-as szabadságharcot? Csúcsfegyver, egy golyószóró tervei lapultak a magyar feltalálónál
Olvass tovább...
A fegyvert főleg a keresztes háborúk alatt használták, és elsősorban vízi ütközetekben. Kézzel dobták az ellenség hajóira, úgy viselkedett, mint egy Molotov-koktél.
A lelet Izraelben került elő, és nagy valószínűséggel a keresztes háborúk korából származik. A kézigránátot egy család találta nyaralás közben, miközben búvárkodtak – írja a The Vintage News.
A fegyver a mai gránátokhoz képest sokkal nehezebb, és azoktól eltérően gyönyörű dombernyomatok díszítik. A használata és hatásmechanizmusa a gyújtógránátokéhoz és Molotov-koktélhoz hasonlít,
gyúlékony folyadékot töltöttek bele, majd egyszerűen fogták a szerkezetet, és rávetették az ellenségre. És nem úgy kell elképzelnünk, mint a Monty Python híres Gyalog galoppos jelenetében az Antiochiai Szent Kézigránátot, amellyel megölik a nyulat.
A középkori kézigránát elsősorban vízi csatákban használták, ahol egy tűzgyújtás végzetes is lehetett az ellenség csapataira nézve. A 11. századtól egészen a 16. századig népszerűek voltak a csatákban.
Kézigránát történelem dióhéjban
Jelenünkből visszanézve azt gondolhatnánk, hogy a kézigránátok a viharos 20. században jöhettek divatba, pedig nem, hiszen ezeknek is vannak előképei a múltban. Először a Bizánci Birodalomban a 7. században gyártottak hasonló fegyvereket, amikor is az edényeket gyúlékony anyaggal töltötték meg, hogy minél hamarabb elsüllyesszék az ellenség hajóit, ezt görögtűznek hívták. Később a kínaik és az oszmánok is használtak ilyen szerkezeteket, ők már puskaport kevertek bele. A 17. századtól nem használtak efféle szerkezeteket,
csupán az első világháború árokháborúi hozzák őket újra divatba.
Olvass tovább...
(Forrás: Daily Mail)