A hatéves kisfiú minden nap megeteti Alzheimer-kóros dédijét
Olvass tovább...
Magyar kutatóknak köszönhetően az Alzheimer már a tünetek megjelenése előtt diagnosztizálható.
A statisztikák szerint ma csaknem 50 millió ember él demenciával a világon, Európában 10 millióan szenvednek a kórtól, de 2050-re ez a szám háromszorosára nőhet. Dr. Sátori Mária neurológus főorvos szerint hazánkban is sokakat érint a betegség, de nem kirívóak a számok, a nemzetközi gyakoriságnak megfelelően a 60 év felettiek mintegy 20%-a, a 70 év felettiek 30%-a, míg a 80 évnél idősebbek csaknem 50%-a érintett valamilyen demenciában, márpedig a demensek 60%-a Alzheimer-kórban szenved.
Néhány hónapja nagy áttörésről számolt be a világsajtó, a felfedezés pedig magyar kutatóknak köszönhető. A régióban elsőként Magyarországon válik lehetővé az Alzheimer-kór korai diagnózisa, miután egy magyar cég és kutatói még a tünetmentesség idején, egy vérvétellel és innovatív magyar fejlesztésű kognitív tesztekkel kimutathatóvá tették a betegséget.
A kombinált szűrővizsgálattal 97-98 százalékos pontossággal megállapítható a kór jelenléte, bármiféle súlyos memóriazavar, avagy más Alzheimer-tünet nélkül is.
A szakértő szerint a korai diagnózis elmondhatatlanul fontos az érintettek számára. Tény, hogy az Alzheimer-kórral küzdő betegek is sokáig – akár évekig, évtizedekig – megőrizhetik szellemi fittségüket, ha aktívan mozognak, szellemi munkát végeznek, és karbantartják a metabolikus háztartásukat, azaz a vércukrot, koleszterint, vérnyomást, máj-és veseműködést, ionháztartásukat. Ezek az érintettek már ma is hosszú évekkel ki tudják tolni a komoly demencia megjelenését.
Olvass tovább...
A neurodegeneratív betegségek alapja, hogy az agyban végbemenő kémiai változások miatt bizonyos fehérjék elkezdenek összetapadni, és úgynevezett neurofibrilláris blokkokat képeznek. Ezek a blokkok megzavarják az agysejtek normális működését, amelyek így elpusztulnak és megindul a kognitív hanyatlás.
A kutatók kifejlesztettek egy TTCM2 nevű antitestet, amely képes a toxikus fehérje-felhalmozódások azonosítására és eltávolítására. Az antitestet úgy optimalizálták, hogy az orrüregen keresztül is képes legyen felszívódni, megkerülve ezzel a vér-agy gátat.
Idős egereken végzett kísérletek bizonyították be, hogy a módszer sikeres, a kezelést követően csökkent az állatok agyában lerakódott fehérjék mennyisége és ezzel együtt javult a kognitív képességük.