promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Meglepő felvételek készültek a Titanicról, hamarosan eltűnhet az ikonikus roncs

Meglepő felvételek készültek a Titanicról, hamarosan eltűnhet az ikonikus roncs

Borítókép:  Profimedia (Fotó: 2011)
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A Titanic nem lesz az idők végezetéig az óceán mélyén, sőt hamarabb eltűnik, mint sokan gondolnák.

Meglepő felvételek készültek a Titanic roncsáról egy friss expedíció alkalmával. Az 1912 áprilisában elsüllyedt hajó az Atlanti-óceán mélyén pihen, állapota azonban rohamosan romlik. Most éppen a hajó orránál lévő, ikonikusnak számító korlát egy része tört le és süllyedt az óceán fenekére.

Egy új expedíció azonban felfedte a lassú bomlás hatásait, és a korlát nagy része most a tenger fenekén van.

A korlát, amely a Titanic című film egyik legismertebb jelenetében is látható, amikor Jack ösztönzésére Rose széttárt karokkal áll a hajó orránál, kezd megsemmisülni. A pusztulást víz alatti robotok merüléssorozata során fedezték fel idén nyáron. 

A kutatók szerint a körülbelül 4,5 méter hosszú korlát darab valamikor az elmúlt két évben törhetett le a hajótestről. A Magellan mélytengeri térképészeti cég és az Atlantic Productions dokumentumfilm-készítő vállalat expedíciós képei szerint ugyanis a korlát 2022-ben még rögzítve volt, habár már a deformálódás jeleit mutatta.

„Egy ponton a fém megadta magát, és leesett"

– mondta Tomasina Ray, a legutolsó kutatás vezetője.

Ezért bomlik folyamatosan a Titanic az óceán mélyén

Az 1912-ben elsüllyedt Titanic folyamatos bomlása az óceán mélyén több különböző tényező együttes hatásának tudható be. A roncsot a tengerben lévő sós víz folyamatosan korrodálja. Továbbá a hajó az elmúlt 112 évben különféle baktériumok és más mikroorganizmusok otthona lett. Különösen a Halomonas titanicae nevű baktérium játszik kulcsszerepet a fémek lebontásában, ez ugyanis képes a fém felületén növekedni, és a rozsdát tovább bontani. Ezek a mikroorganizmusok fokozatosan bontják a hajó fémrészeit, amíg teljesen el nem pusztítják azt. 

A baktériumot először 2010-ben izolálták a roncsból 1991-ben nyert rozsdából. Annak ellenére, hogy az élőlény veszélyes lehet az olajfúrótornyok és más, mesterséges vasból készült eszközök számára, előnyei is vannak. Például hasznos lehet olyan folyamatok során, amikor fel kell gyorsítani bomlást.

Ne feledjük azt sem, hogy a Titanic 3800 méter mélyen fekszik az Atlanti-óceán fenekén, ahol az víznyomás rendkívül magas (kb. 380 atmoszféra), a hőmérséklet pedig közel van a fagyponthoz, ami extrém körülménynek számít. Bár a hideg lassítja a korróziós folyamatokat, a folyamatos nyomás, a víz mozgása és a mélyben lévő üledékek áramlása elősegíti a hajó szerkezetének gyengülését.

Becslések szerint a Titanic még néhány évtizedig bomlik majd tovább, mielőtt teljesen eltűnik.

Forrás: BBC