Áttörés jöhet az ókori görög "számítógép" ügyében, közel kerültek a tudósok a megfejtéséhez
Olvass tovább...
Két és félezer éve a görögök még a perzsák ellen vívtak sikeres harcokat. Ebből az időszakból származik a Horvátországban előkerült, izgalmas régészeti lelet is.
Az ókor egyik legjelentősebb kultúrája Görögország területén alakult ki, ahol a különféle törzsek és városállamok egymással hol harcolva, hol meg szövetkezve alakították a történelem menetét. Az egyik legfényesebb időszaknak a Krisztus előtti 5. század számított, amikor még a félelmetes perzsákat is sikerült legyőzniük.
A tágabb értelemben vett hellén kultúra jóval túlterjedt a mai Görögország határain. Így nem meglepő, hogy még ma is a legváratlanabb európai vagy ázsiai, sőt akár észak-afrikai helyszínekről kerülnek elő ezzel kapcsolatos régészeti leletek.
Olvass tovább...
A közelmúltban például egy görög harci sisakot ástak ki a szakemberek, és ez a felfedezés részben átírhatja az ókori történelmet. Elsősorban azért, mert nem a Peloponnészoszi-félszigetről került elő, hanem jóval távolabbról, Horvátország dalmáciai (déli) régiójából.
A katonai lelet arra utal, hogy még a rómaiak megérkezése előtt létezett azon a vidéken egy jelentős civilizáció. Az illírekről van szó, akikről természetesen már eddig is tudtunk, ám a látszólag egyszerű sisak most új megvilágításba helyezi szerepüket a Balkánon.
A görög-illír sisak egy Zakotorac nevű falu közeléből került elő, Dubrovnik városától körülbelül 70 kilométernyire északnyugatra. Nem egymagában, ugyanis pazar kidolgozású, nagy értékű ékszerek is voltak mellette, és ezek szintén sok mindent elárulnak a kutatóknak.
Olvass tovább...
Érdekesség, hogy 2020-ban szintén rábukkantak egy hasonló sisakra arrafelé, a régészek pedig mindkét leletet a Krisztus előtti 5-6. századra teszik, vagyis a perzsa háborúk időszakára. Ez egyben a helyi illír társadalom virágzó korszakát is jelentette.
Bár a sisakot egy sírban találták, a szakemberek szerint nem a temetési rituálé része lehetett. Valószínűleg később helyezhették oda, egyfajta fogadalmi ajándékként. Az illírek – akik nyelvéről, kultúrájáról nem sokat tudunk – a Krisztus előtti 1. században, az erőszakos római hódítások következtében veszítették el vezető szerepüket a térségben.
A sisak mellett talált ékszerek azt mutatják, hogy a helyi elit igen módosnak számított. Alighanem az ott húzódó kereskedelmi útvonalak kontrollálásából gazdagodtak meg, és ez okozta a bukásukat is, hiszen a rómaiak nem hagyhatták az ő kezükön a térséget.
Itt 5 perc alatt elmagyarázzák a görög sisakok közötti különbségeket: