2000 éves egyiptomi szarkofágot nyitottak ki, amit benne találtak az még az átoknál is hátborzongatóbb
Olvass tovább...
Már eddig is sokat tudtunk az ókori Egyiptom utolsó dinasztiájának történelméről, a most feltárt leletek viszont valódi „kvantumugrást” jelentenek a korábbi ismereteinkhez képest.
Az ókori Egyiptom a Nílusnak köszönhette megszületését és hosszú létezését. A folyó a rendszeres és kiszámítható áradásaival termékennyé tette a környező földeket, és ezzel jó alapot teremtett a virágzó mezőgazdasághoz.
Hihetetlen, de az első dinasztia Krisztus előtt 3000 környékén uralkodott azon a vidéken, és a király már istenszerű lénynek számított. A fáraó megnevezés majd csak jóval később, az Újbirodalomban terjedt el.
A dicsőséges induláshoz hasonlóan a csúf bukásról is rengeteg szó esik. Ez már a makedón eredetű Ptolemaida-dinasztia idejére esett, és lassú hanyatlásként értelmezhető, hiszen ők is csaknem 300 éven keresztül irányították az ókori Egyiptomot, mégpedig Krisztus előtt 305-től 30-ig.
Olvass tovább...
A régészek a közelmúltban óriási felfedezést tettek, ugyanis elképesztő mennyiségű ősi tárgyat találtak a legutolsó dinasztia idejéből. Ebben aranyneműek éppúgy találhatók, mint különféle ékszerek, arról tanúskodva, hogy a fáraók a bukás előtti időszakban is fényűző pompában éltek.
A Nílus-deltában feltárt 63 sír rejtette az értékes leleteket. Agyagtéglából készült nyughelyekről van szó, amelyek a Damietta városához tartozó Tell al-Deir nekropoliszból kerültek elő, Kairótól 200 kilométerre északra. Voltak közöttük szobrocskák, temetési amulettek és persze cserépedények is, valamint a Ptolemaida-időszakból származó 38 darab bronzérme.
Olvass tovább...
Természetesen a fantasztikus leletek osztályzása, kiértékelése még csak most kezdődik, de a kutatók máris biztosak abban, hogy értékes, új ismeretekkel gazdagodunk általunk az ókori Egyiptom „haláltusájáról”. Az utolsó uralkodó a szépséges (VII.) Kleopátra volt, akinek kényszerű öngyilkossága után az ország a Római Birodalom részévé vált.
Egyiptomban 2018-ban rendeztek először kiállítást a Ptolemaida-időszak kincseiből, akkor mintegy 300 tárgy szerepelt a tárlaton, vagyis a mostani leletegyüttes valóban nagy fogásnak számít.
Az ókori Egyiptom szuperhajóját mutatja be az alábbi videó: