promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Elhaladt egy műhold Magyarország felett, Hajdú-Bihar vármegye láttán jött a meglepetés

Elhaladt egy műhold Magyarország felett, Hajdú-Bihar vármegye láttán jött a meglepetés

Borítókép:  Profimédia/Illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

Több ezer éves rejtélyt vehetett fel a kamera Magyarországon.

Magyarország hosszú idők óta a régészek és a kutatók egyik kedvenc helye. Amennyire kis ország vagyunk, annyira gazdag történelemmel rendelkezünk és Trianon után is bőven rendelkezünk olyan területekkel, ami hihetetlen izgalmakat tartogat. Most épp egy Hajdú-Bihar vármegyei település, Balmazújváros felett vettek észre valami nagyon furcsát a műholdas felvételen és egy különleges középkori és ókori eseményekkel foglalkozó Facebook csoportban azonnal elindultak a találgatások. Írásos emléket, vagy bármilyen konkrét információt nehezen találni a maradványról, így szimplán a történelemrajongók elméleteire támaszkodhatunk, egészen addig, amíg régészek fel nem fedezik, hogy mégis mi lehet a különleges alapú tereprajz, aminek a helyén valószínűleg egy épület lehetett. Abban viszonylag egyetértés van, hogy a lelet római kori lehet, de mit tudunk még róla?

Jó néhány szakértő hozzászólt a bejegyzéshez, az egyik kommentben például megjegyezte, hogy a Déri Múzeum, aki területileg illetékes, már kutatja a maradványokat és szinte biztos, hogy az alaprajz alapján egy római kori táboréra hasonlít, a feltételezett sarokbástyák jelenlétére azonban még nincs magyarázat. Az is elképzelhető, hogy egy középkori erőd volt, ami védelmi funkciót tölthetett be, esetleg a környékbeli településekre vigyázott, ám könnyedén lehet, hogy mégsem a rómaiak építették, ugyanis semmilyen történelmi feljegyzés nincs arról, hogy a rómaiak ilyen messzire merészkedtek volna, arról pedig főleg semmilyen feljegyzés nem található, hogy komolyabb építkezésekbe kezdtek volna.

Azonban ebben az esetben az az érdekes, hogyha ez egy középkori erőd, akkor sem hasonlít az ebben a korszakokban megszokott, jellegzetes szerkezetekre a felépítése:

,,A földvárak legalábbis nem épültek ilyen szabályos négyszög alakban, ráadásul a legtöbb esetben egy dombra vagy magaslatra épültek, a palánkokat pedig vastag földsáncokra helyezték (innen a földvár kifejezés). Az épület minden bizonnyal kőből, vagy legalábbis a földtől és a fától szilárdabb építőanyagból (talán téglából) épült. Jól kivehetőek a félkör alakú sarokbástyák, ráadásul a fotón a fal baloldalán, ahol az egyik "bástya" és valamilyen szilárd alapzat látható, azzal közvetlen szemben jól kivehető egy szinte teljesen szabályos négyzet körvonalai."

Az sem kizárható, hogy ez volt az úgynevezett Öregtorony, melyről ezeket az információkat találhatjuk meg:

 "Az a település, ami a honfoglalás után alakult, a tatárjárás idején teljesen elpusztult. A mai település belterületén keresendő Hímes birtokot a pápai tizedjegyzék először 1332-ben említi. Balmaz nevével – pusztabirtokként – írott forrásokban csak a 15. század elején találkozunk, amikor Zsigmond király (1411-ben) mint Debrecen tartozékát Lázárevics István szerb vajdának adományozta." Lehetséges hogy ezt az erődítést (ami minden kétséget kizáróan középkori és nem római kori) maga Lázárevits István, szerb vajda emeltette (vagy ő vette tulajdonba) hogy a környék védelméül szolgáljon, ami aztán lehet hogy a török időkben pusztult el - a maradék épülettörmeléket meg elhordták mint építőanyag (bevett ősi szokás). Mivel sajnos írásos emlék nem maradt fenn, bizonyosat csak akkor lehet állítani, ha majd régészek föltárják a területet."

Egyelőre még rengeteg kérdést vet fel a műholdfelvétel, de egyre biztosabbnak tűnik, hogy furcsa formája ellenére nem ókori leletről van szó, de teljesen ezt sem lehet elvetni.

Balmazújvárosban egyébként más érdekességek is találhatóak, itt megnézhettek róla egy videót:

A műholdfelvételeket pedig IDE kattintva tudod megtekinteni.

Forrás: wikipedia.hu, Facebook (Régészet alapfokon csoport)