Végre előbújt, most először látták a Marson, világszenzáció
Olvass tovább...
Meg se kottyan neki a sugárzás és a fagy hihetetlen túlélőképességgel rendelkezik.
A sivatagi moha, amely Syntrichia caninervis néven ismert, a legzordabb körülményeket is képes túlélni, egyebek között a Mojave-sivatagban és az Antarktiszon is megtalálhatjuk. Tudósok most azt vizsgálják, hogy a marsi körülményekhez képes lenne-e alkalmazkodni.
Ennek megállapítása érdekében egy tudóscsoport vizsgálni kezdte a mohafajtát. A dzsungáriai Gurbantünggüt-sivatagból gyűjtöttek mohát, majd szinte teljesen kiszárították, minek hatására a növény összezsugorodott és megfeketedett.
Olvass tovább...
Ezután a tudósok 30 napra mínusz 196 fokos folyékony nitrogénbe merítették a mohát, és még ezt követően is képes volt regenerálódni és növekedni. Becslések szerint legalább öt évig túlélne -112 fokos hőmérsékleten is, mindemellett az emberre halálos sugárdózis ezerszerese sem képes elpusztítani.
Minden bizonnyal ilyen és ehhez hasonló, nagy tűrőképességű növényeket is magukkal visznek majd az első marsi telepesek a vörös bolygóra, addig azonban még számos akadályt kell leküzdeni az utazás kapcsán.
Olvass tovább...
Két fő probléma van, az egyik a súlytalanság – és igazából ez a kisebb gond –, a másik pedig a kozmikus sugárzás. Előbbi a vázizomzatot, a belső szerveket, valamint a keringést terheli meg, ám ezek károsodása tudatos edzéstervekkel valamilyen szinten még karbantarthatók. A sugárzás azonban tartós egészségromlást okozhat és nagyon nehéz védekezni ellene, ráadásul nem csupán az űrben, hanem a Mars felszínén is komoly kockázattal jár, ezért az első kolónia megalapítása előtt erre valamiféle tartós és megbízható megoldást kell találni.