Farkas Bertalan pornót és piát vitt a világűrbe? 42 év után kitálalt az első magyar asztronauta
Olvass tovább...
A kiválasztási folyamat rendkívül szigorú volt.
Magyarország hosszú évek után újra az űrbe készül küldeni egy űrhajóst. A kiválasztott személy nem más, mint a 32 éves Kapu Tibor, aki a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) végzett gépészmérnökként. A kiválasztási folyamat során Kapu Tibor mellett Cserényi Gyula, egy 35 éves villamosmérnök, lett kijelölve tartalék űrhajósként. Mindkét űrhajós aspiráns komoly műszaki és tudományos háttérrel rendelkezik, és készen állnak a végső kiképzésre, amelyet az amerikai Axiom Space és a NASA szakemberei irányítanak.
Olvass tovább...
Kapu Tibor már egyetemi évei alatt komolyan érdeklődött a rakétatechnológiák iránt. A gépészmérnök végzettség megszerzése után a hibrid autók akkumulátorainak fejlesztésén és az űrhajósok sugárzásvédelmén dolgozott a gyógyszeriparban. Jelenleg a Remred Space Technologies munkatársaként a sugárzásvédelem területén tevékenykedik az űriparban. Kapu emellett tapasztalt ejtőernyős, 38 ugrással a háta mögött.
Cserényi Gyula, aki szintén a BME-n végzett, villamosmérnökként dolgozott a Robert Bosch Hatvani ipari telephelyén, ahol egy 19 fős csapatot vezetett és egy 20 megawattos elektromos hálózat működéséért volt felelős. Az elmúlt években a gátfutás lett az egyik fő sportja.
A magyar kormány 2021-ben elfogadta a Nemzeti Űrstratégiát, amelynek részeként elindították a Hungarian to Orbit (HUNOR) programot. A program célja, hogy újra magyar űrhajóst küldjenek az űrbe, 44 évvel Farkas Bertalan első magyar űrrepülése után. A HUNOR program keretében 244 jelentkező közül választották ki a négy legalkalmasabb jelöltet, akik szigorú képzésen vettek részt, beleértve az űrdinamikát, a könnyű repülőgép-pilótaképzést és különféle fizikai és tudományos munkákat.
Olvass tovább...
A kiválasztási folyamat végén, május 26-án, Kapu Tibor és Cserényi Gyula nevét jelentették be hivatalosan az újságírók előtt a Liszt Ferenc Repülőtér kifutópályáján. Az ünnepélyes bejelentést Péter Szijjártó külgazdasági és külügyminiszter tette meg.
Kapu Tibor és Cserényi Gyula hamarosan az Egyesült Államokba utaznak, ahol folytatják a végső felkészülést az űrmisszióra. A tervek szerint az Axiom Space által szervezett SpaceX Crew Dragon küldetéssel fognak a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) utazni egy 30 napos kutatási misszió keretében, amelyre 2024 végén vagy 2025 elején kerülhet sor.
Ez a küldetés hatalmas lépés Magyarország számára, hiszen újra a világűrbe juttathatja egy állampolgárát, megerősítve az ország űrkutatásban betöltött szerepét és technológiai képességeit.
forrás: DailyNewsHungary