A haláldimenzióból tért vissza a súlyosan rákos Anita, halott apja küldte vissza az életbe
Olvass tovább...
A rák korunk egyik leghalálosabb betegsége, egy új kutatást reményt adhat sok millió embernek.
Hazánkban, évente mintegy 8000 nőnél fedeznek fel mellrákot, a statisztikák szerint ez azt jelenti, hogy minden nyolcadik nő szembesül a diagnózissal. Az áttétek kialakulása évente átlagosan 2300 nő halálát okozza. Egy svájci kutatócsoport véleménye szerint az emlőrák kiújulásának hátterében a különböző kezeléseket is túlélő tumorsejtek módosult zsírsavanyagcseréje lehetséges. Ennek gátlásával a kiújulási hajlam megfékezhető.
A BBC számolt be arról a minap, hogy a kutatók szerint egy új vérvizsgálat megjósolhatja, hogy a mellrák kiújul-e, méghozzá évekkel azelőtt, hogy a mammográfiai vizsgálat kimutatná.
Olvass tovább...
Az orvosok az eljárás során felveszik a daganat DNS-ének nyomait, majd ezt követően 100%-os pontossággal megállapítható, hogy mely betegeknél fog visszatérni a rák.
Kutatók szerint ez a forradalmi módszer lehetővé teszi a kezelés korábbi megkezdését, ami javíthatja a túlélési arányt. A brit szakértők hihetetlenül izgalmasnak tartják a felfedezést, habár a vizsgálat még a kezdeti szakaszban van.
A Breast Cancer UK adatai szerint a mellrák az egyik leggyakoribb daganatos betegség világszerte, 2020-ban 2,26 millió nőt diagnosztizáltak ezzel és 685 ezren haltak bele a betegségbe.
A londoni Rákkutató Intézet (ICR) kutatócsoportja 78, az emlőrák különböző szakaszaiban lévő betegen végezte el a kísérletet. A kiújulást feltételező tumor-DNS-eket 11 nő vérében találták meg, később újra felbukkant a rák mindannyiuk testében. Viszont egyetlen olyan nőnél sem újult ki a betegség, akik vérében nem találták meg a tumor DNS-ét.
Az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság eredményei szerint a vérvizsgálat átlagosan 15 hónappal a tünetek megjelenése előtt mutatta ki a rákot. A legkorábbi felismerés 41 hónappal azelőtt történt, hogy a vizsgálat megerősítette a diagnózist.
Olvass tovább...
Dr. Isaac Garcia-Murillas, az ICR vezető kutatója azt mondta: „A mellráksejtek a szervezetben maradhatnak a műtét és más kezelések után is, de ezekből a sejtekből olyan kevés lehet, hogy az utóellenőrzés során nem lehet kimutatni. Ugyanakkor ezek a sejtek azok, amelyek a betegek visszaesését okozhatják sok évvel a kezdeti kezelés után."
A korai felismerés az egyik legnagyobb fegyver a mellrák ellen, így a most kifejlesztett vérvizsgálat vélhetően nők millióinak életét mentheti meg a jövőben. Ám az egyelőre nem világos, hogy a teszt mikor válhat széles körben is elérhetővé.
Nemrég egy izgalmas kísérletekkel kutatták a szakemberek, hogy milyen kapcsolat van a rák sikeres gyógyítása és a D-vitamin szintünk között. A cikk a MaxiNewz oldalán olvasható >>>
Forrás: BBC