promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ezért rekedt és reszelős az idősek hangja, akár súlyos betegség tünete is lehet

Ezért rekedt és reszelős az idősek hangja, akár súlyos betegség tünete is lehet

Borítókép:  Profimedia / Illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

Azt hihetnénk, hogy a hangunk változása egy természetes folyamat, sokan mégis szenvednek tőle. 

Természetes, hogy a kamaszkor elején megváltozik a fiúk hangja (néha a lányoké is), de a jellegzetes hangszín utána nagyon sokáig ugyanaz marad, felismerhető, teljesen egyedi. A szinkronszínészeket például egy évtizedekkel korábban magyarra fordított filmből is felismerjük. Aztán, ahogy idősödünk, kezd „öregessé” válni a hangunk, sokan megdöbbenve veszik észre, hogy suttognak vagy nehezen tudnak beszélni. Ebben a cikkben megmutatjuk, miért változik meg a hangunk, amikor megöregszünk, és mikor érdemes orvoshoz fordulni.

Az egészséges embereknél is megfigyelhető, hogy az életkor előrehaladtával az izomtömeg csökkenése és a testtartás megváltozása megnehezítheti a hangok kiejtését. 

A hangszálak összetett szerkezetek, vibrálással hozzák létre a hangokat, ezért rugalmasnak kell lenniük, ám ez a rugalmasság idővel csökkenhet. 

A statisztikák szerint minden harmadik idős felnőttnél megfigyelhető a diszfónia.

Ettől kezdve a hang rekedtté válik és a hangszín, a hangmagasság, a hangerő kevéssé lesz változtatható. A beszéd kellemetlen lesz, a torokban szárazság érződik, az érintett kényszeresen krákog, és köszörüli a torkát. 

Igazi rémálom ez azok számára, akik a hangjukból élnek, azaz énekléssel, szinkronizálással vagy egyéb verbális kommunikációval foglalkoznak. 

Az öreg hang pszichológiája

Egyesek különös sztereotípiákat táplálnak az idős, rekedt hangú emberekkel szemben. Szerintük mindez annak a bizonyítéka, hogy az egyén már kevésbé rugalmas, kevésbé értékes, korábban sokat dohányzott, eltékozolta az egészségét. Szerencsére ennek az ellenkezője is igaz, sokan a bölcs, mesemondó képességeket hallják ki a sorok közül, ha rekedt hangot hallanak. 

A nők esetében a reproduktív ciklus hormonális ingadozásai is okozhatnak változást. A 19. században a női operasztárokat rendszeresen vokális pihenőre küldték menstruációjuk idején, és egyes operák még ma is fizetett szabadságot kínálnak énekesnőiknek a menstruáció napjaira. A hormonváltozások ugyanis elmélyítik a nők hangját. Menopauza idején különösen jól megfigyelhető ez a jelenség

Az idősödő hang nemi különbségeinek kutatása azonban még gyerekcipőben jár, ahogy az elváltozások kezelése is. 

Az életkor által kiváltott diszfóniában szenvedő betegek többségénél szükségtelen a műtét, de számos eljárás létezik a súlyos hangproblémák gyógyítására, ha a mindennapi életet is megnehezíti. A hangredő-injekció egy ambuláns eljárás, amelynek során az egyik vagy mindkét hangszalagba töltőanyagot fecskendeznek, ezzel megerősítve a legyengült vagy lebénult hangszálakat. 

Közismert eljárás a hangplasztika is, amely során a nyakat felvágják és a hangszálakba implantátumot ültetnek be, esetleg zsírt fecskendeznek bele. 

Súlyos betegség állhat a háttérben

A hang megváltozása bizonyos esetben betegség tünete is lehet. A fő szervi okok: gyulladások, bénulások, jó- és rosszindulatú képződmények (polipok, hangszalagcsomók, rák), reflux vagy a gégefő sérülése.

Tehetünk az időskori diszfónia ellen

Szakemberek szerint a hang megváltozása elkerülhető, ha ugyanúgy gondolunk a hangszálainkra, mint a testünk bármely más részére és karban tartjuk azt.

Meglepő módon ennek az edzésnek nincs sok köze a torokhoz, tehát nem a folyamatos beszéd jelenti a megoldást.

Az életkor előrehaladtával az aktív életmód és a fittség segíthet megőrizni a légzőrendszer eredeti állapotát, de a megfelelő szájhigiénia is segíthet abban, hogy öreg korban ne legyen rekedtes a hangunk. 

Forrás: National Geographic