Megfejtették a Földre több tízmilliárd kilométerről érkező rejtélyes jeleket, hónapokig tartott, mire a tudósok rájöttek a megoldásra
Olvass tovább...
Tízmilliárd éves, eddig sosem látott galaxisokat fedezhet fel az új teleszkóp, már most el vannak ájulva tőle a csillagászok.
Pedig az ókori matematikusról, Eukleidészről elnevezett, az Európai Űrügynökség égisze alatt felbocsájtott, csaknem 600 millió euróba kerülő űrtávcső pályafutása nem indult túl rózsásan, lévén nem igazán működött a pozicionálása. Végül aztán sikerült áthidalni a problémát, és ma már csodálatos képeket küld a világegyetem rejtett részeiről, mintegy másfél millió kilométer távolságból.
Az 2 tonnás Eukleidész ráadásul elképesztően stabil, és ez a tulajdonsága, valamint széles látószögű kamerája lehetővé teszi, hogy hosszú, több száz másodperces expozíciós idővel, tűéles és rendkívüli távolságokat magába foglaló képeket készítsen.
Olvass tovább...
Az Európai Űrügynökség reményei szerint a teleszkóp bámulatos fotók ezreit küldi majd vissza a Földre, az éjszakai égbolt csaknem harmadát feltérképezve. Több mint egymilliárd galaxist katalogizálhatnak a segítségével, melyek között akár 10 milliárd évesek is lehetnek.
Olvass tovább...
"Ez az űrteleszkóp a kozmológia legnagyobb kérdéseire keresi a választ, és már most egyértelműen bizonyította, hogy alkalmas a feladatra. Eddig még csak ízelítőt kaptunk abból, mire is képes valójában"
- mondta Valeria Pettorino, a projekt egyik felelőse.
A kutatók szerint a sötét anyag és a sötét energia együttesen az univerzum mintegy 95%-át teszik ki, de nem lépnek kölcsönhatásba a fénnyel, így közvetlenül nem mutatható ki. Emiatt a tudósok úgy tanulmányozzák, hogy megfigyelik, miként fejti ki hatását a körülötte lévő galaxisokra. A mérések így végre többet elárulhatnak a sötét anyag rejtélyes működéséről.