promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ha kitörne a harmadik világháború, ez a világ legbiztonságosabb helye, ahova menekülni tudsz

Ha kitörne a harmadik világháború, ez a világ legbiztonságosabb helye, ahova menekülni tudsz

Borítókép:  Profimedia - illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Ha bejutsz megmenekültél, bármekkora is a baj.

Ha a világot bármiféle pusztulás fenyegeti, akkor van egy hely, ahol egy természeti vagy háborús katasztrófát biztos túlélnéd. A bunkerek, azaz a földbe süllyesztett, védelmet nyújtó építmények már az ókor óta léteznek.

Az ókori Egyiptomban a piramisokat a fáraók sírjaként és erődítményként is használták. A középkorban a várakat gyakran föld alatti alagutakkal és kamrákkal építették, hogy ellenálljanak az ostromoknak. A modern korban a bunkerek kulcsfontosságú szerepet játszottak a két világháborúban, a hidegháborúban, és napjainkban is a katonai stratégiák fontos részét képezik.

A bunkerek építésének technológiája az idők során folyamatosan fejlődött. Az ókori bunkereket egyszerűen kiásták a földbe, míg a modern bunkerek összetett építmények, vasbetonból, acélból és más strapabíró anyagokból készülnek. A modern bunkerek gyakran rendelkeznek szűrőrendszerrel, áramgenerátorral, víztartállyal és más berendezésekkel, amelyek a bent tartózkodók számára biztosítják a túlélést hosszabb ideig is.

A Colorado állambeli Cheyenne-hegy sziklái alatt egy titkos, armageddonra felkészített település rejtőzik. A Cheyenne-hegyi Létesítmény a hidegháború csúcsán épült, hogy ellenálljon a nukleáris, elektromágneses és biológiai támadásoknak.

Ez a bunker Amerika egyik legbiztonságosabb katonai létesítménye, 760 méter vastag gránitréteg védelme alatt. A hegybe épített létesítmény bejárata eltörpül a hatalmas hegyóriás mellett.

A 23 tonnás páncélajtók nem a robbanás célpontjai, így a becslések szerint a komplexum még egy 30 megatonnás atombombát is kibírna. Ez azt jelenti, hogy egy hidegháborús óriásbomba, sem okozna benne kárt.

Azonban a Cár-bomba, a valaha tesztelt legerősebb nukleáris fegyver ellen már nem biztos, hogy védelmet nyújtana.

A bunker ajtajai 2001. szeptember 11-én bezárultak, és azóta is zárva maradnak, kivéve komoly fenyegetés esetén. Ilyen fenyegetés lehet egy azonosított rakétaindítás, elektromágneses támadás, vegyi, biológiai vagy nukleáris támadás. A komplexumba zárt mintegy 300 embert egy nyomás alatt álló légrendszer védi meg a támadásokból származó szennyeződésektől.

A komplexum megépítéséhez 693 000 tonna gránitot kellett elmozdítani. Az építkezés 1966-ban fejeződött be, és azóta is használatban van.

A bunkerek továbbra is fontos szerepet fognak játszani a jövőben, a katonai stratégiákban, a katasztrófavédelemben és más területeken. A technológia fejlődésével a bunkerek egyre kifinomultabbá válnak, és hatékonyabb védelmet fognak nyújtani a különböző fenyegetések ellen.

Forrás: Iflcience