A nők már az őskorban is jobbak voltak a férfiaknál ebben a tevékenységben, csak senki nem tudott róla
Olvass tovább...
A szerelem legszebb gesztusa a halált hozhatta magával az őskorban.
A kőkorszakban az életben maradás önmagában is kihívást jelentett. Az embereknek harcolniuk kellett a ragadozókkal, az időjárás szeszélyeivel és könyörtelenségével, s közben élelmet és tiszta vizet is kellett szerezniük. Még a legapróbb, ártatlannak tűnő cselekedetek is halálos veszélyt hordozhattak magukban, mint például egy csók is.
Tudósok több vizsgálatot végeztek, melyeknek során 38 kőkorszaki ember maradványait elemezték. A vizsgált egyének között halász-vadászok és letelepedett életmódot folytató emberek is szerepeltek. A kutatók 660 mikroorganizmust azonosítottak a maradványokban. Ezek a baktériumok élelmiszermérgezést okozhatnak, ha nem megfelelően főzött húst vagy szennyezett élelmet fogyasztunk.
Az élelmiszermérgezés ma is komoly probléma, annak ellenére, hogy rendelkezésre állnak antibiotikumok és más gyógyszerek. Évente mintegy 3000 ember hal bele élelmiszermérgezésbe az Egyesült Államokban. A kőkorszakban az embereknek nem volt más esélyük a túlélésre, mint a gyógynövények használata. A Salmonella baktérium két egyén maradványaiban is kimutatható volt, és mindkét esetben ez okozta a halálukat.
Olvass tovább...
A kutatók a pestis kórokozóját, a Yersinia pestis baktériumot is azonosították az egyik maradványban. A pestisbaktérium súlyosabb problémát jelentett a kőkorszakban, mint az élelmiszermérgezést okozó baktériumok, de a terjedése másképp történt. A pestis a sűrűn lakott városokban terjedt, míg a kőkorszakban Skandináviában nem alakultak ki ilyen települések.
Egy másik, ma is ismert kórokozó a Neisseria meningitidis, az agyhártyagyulladás okozója. A lakosság 10%-ában ez a baktérium tünetmentesen él a torokban és az orrüregben, de gyenge immunrendszer esetén súlyos szövődményeket okozhat, akár halált is. A baktérium érintkezéssel terjed, akár együttlakók között, akár csókolózás útján. A kőkorszakban egy csók halálos ítéletet jelenthetett egy arra érzékeny ember számára.
A herpes simplex vírus 1 szintén csókkal terjedő kórokozó. Ma a Föld lakosságának 67%-a, azaz mintegy 3,7 milliárd ember hordozza a vírust.
A kutatások rávilágítanak arra, hogy a kőkorszak emberei mennyire ki voltak téve a különböző kórokozóknak. A csók, ami ma egy kedves gesztus, a kőkorszakban akár halálos ítéletet is jelenthetett.
Forrás: Iflscience