A Hold okozza a Föld vesztét! A NASA merész küldetést indít, hogy belépjen a Hold belsejébe, és megakadályozza a katasztrófát
Olvass tovább...
Hevesebb eseményekkel járhat a kitörés, mint azt korábban várták a kutatók.
A napciklus egyre közeledik 2025-ös maximumához, amit többek között az is jelez, hogy az elmúlt hónapokban több erőteljes kitörést is produkált központi csillagunk, a legutóbbi hatása pedig hamarosan bolygónkon is érezhető lesz.
A naptevékenység csúcspontjának idején ugyan nem ritkák a hasonló események, ám általában ezek nem veszélyeztetik a Földet. A mostani esetet azonban nem ússzuk meg, a csütörtöki kitörés pedig a geomágneses vihar mellett egy igazán látványos égi jelenséget is okoz majd.
Olvass tovább...
A legfrissebb előrejelzések szerint az X2.2 besorolású napvihar magyar idő szerint a reggeli órákban éri el a Földet, és amennyiben ez már a napkelte előtt megtörténik, úgy akár Magyarországon is szabad szemmel figyelhetjük meg a sarki fényt.
Az űridőjárással foglalkozó osztály prognózisa szerint extrém geomágneses zavarok várhatók, amit az úgynevezett KP-index alapján rangsorolnak. A mostani esemény során 8,33-as KP-indexet várnak a kutatók – a 9-es a legmagasabb szint. Minél magasabb ez a szám, annál jobban közelít a sarki fény észlelhetősége az Egyenlítő felé.
Olvass tovább...
Ennél is súlyosabb volt az úgynevezett Carrington-esemény, amely 1859-ben következett be. Ez volt minden idők legerőteljesebb dokumentált napkitörése, ami célba vette bolygónkat, és amelynek hatására világszerte észlelhető volt a sarki fény. Amennyiben ez napjainkban következne be, súlyos károkat okozna bolygónk elektromos infrastruktúrájában.